29.11.2018 00:32
Clinton'dan çok konuşulacak açıklama: Trump, Kaşıkçı örtbasının bir parçası

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı ve 2016 Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Kaşıkçı öldürülürken konsoloslukta olanların örtbas edilmesinin bir parçası olan bir başkanımız (Donald Trump) var." dedi.

Clinton, eşi eski ABD Başkanı Bill Clinton ile Kanada'nın Toronto  kentinde yaptıkları konuşmada, ABD Başkanı Trump'a yüklendi.

Hillary Clinton, Trump'ın Cemal Kaşıkçı cinayetindeki tavrına  değinerek, "Kaşıkçı öldürülürken konsoloslukta olanların örtbas edilmesinin bir  parçası olan bir başkanımız var." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın Kaşıkçı konusunda Suudi Arabistan ile karşı  karşıya gelmekten çekindiğini belirten Clinton, "Bu durum, ABD'nin iş  sözleşmeleriyle ilgili değil, kendi kişisel bağlantıları ile ilgili. Hem Başkan  hem de damadı Jared Kushner'ın aileleri ve şirketlerinin Suudi Arabistan Krallığı  ile ne kadar ticari çıkarı olduğunu bilmiyoruz." diye konuştu.

KAŞIKÇI CİNAYETİ VE TRUMP

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğunda Suudi Arabistan'dan gelen bir grup tarafından öldürüldüğünün  ortaya çıkmasının ardından ABD-Suudi Arabistan ilişkileri yeniden mercek altına  alınmıştı.

Trump ise bir taraftan Suudi Arabistan'a yaptırım uygulanabileceğini  dile getirirken diğer taraftan ikili ilişkileri bozmak istemediği sinyalini  vermişti. Trump, bu süreçte Suudi Arabistan'a 110 milyar dolarlık silah satışını  ve bu ülkenin ABD'ye yatırımlarını savunmuştu.

Trump'ın damadı Kushner ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin  Selman'ın yakınlığı da sık sık eleştiri konusu oluyor.

YORUMLAR