30.07.2017 10:35
Çin'de 12 bin asker ve 100'den fazla uçakla gövde gösterisi

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA) 90'ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında başkent Pekin'in 400 kilometre kuzeyinde, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Curıhı Askeri Eğitim Üssü'nde askeri geçit töreni düzenlendi. Yanı sıra geçtiğimiz haftalarda Pekin'e meydan okuyan Hindistan ordusu Çin sınırını geçerek bazı bölgelerde ilerlemişti. Çin'in gövde gösterisi yaptığı kutlamalar, hem Hindistan'a hem de diğer dış tehditlere karşı bir gözdağı olarak nitelendiriliyor.

Törene katılan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı Şi'nin göreve geldiği 2013 yılından bu yana ilk defa ordu üniforması giydiği görüldü. Üstü açık ordu aracından birlikleri selamlayan Şi, yaptığı konuşmada, "Ülkemizin güçlü bir orduya her zaman olduğundan daha çok ihtiyacı var." ifadesini kullandı. Çin ordusunun, hücum gücünü sürekli artırması gerektiğini söyleyen Şi, PLA'nın ülkelerini "ulusal diriliş hedefine" taşıyacağını dile getirdi.

JETLER SAVAŞ POZİSYONUNDA UÇTU

Çin Merkez Televizyonu'ndan (CCTV) canlı yayınlanan törende, yaklaşık 12 bin asker, 600 parça askeri teçhizat ve 100'den fazla uçak yer aldı. Törende yerli üretim 99-A tankları, HJ-10 tanksavarlar, HQ-6 füze rampaları, 12-A gemi füzeleri, Dongfıng-26 nükleer ve konvansiyonel füzeler de sergilendi. PLA'nın hava kuvvetlerine ait J serisi savaş uçakları, H-6 bombardıman uçakları da acil kalkış ile savaş pozisyonunda havadan geçiş yaptı. Bu arada geçit töreninde bulunan ordu envanterinden yüzde 40'ının ilk defa kamuya sergilendiği belirtildi. PLA, 90'ıncı kuruluş yıl dönümü 1 Ağustos öncesi ülkenin dört bir yanında ve uluslararası denizlerde gerçekleştirdiği tatbikat ve askeri faaliyetlerle tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşıyor.

HİNDİSTAN'A GÖZDAĞI

Öte yandan Hindistan askerlerinin, geçen ay sonunda Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nde bulunan sınıra yakın Donglan bölgesindeki yol çalışmasını müttefiki Butan'ın haklarını savunma gerekçesiyle engellemesi üzerine artan tansiyon, sınırdaki iki ülke ordu birliklerinin birbirlerine 150 metrelik mesafede teyakkuz haline geçmesiyle sürüyor.

Çinli yetkililer, Hint ordusuna defalarca "sınırın gerisine çekilmesi" çağrısı yaparken Yeni Delhi yönetimi, geçen bir aylık süreye rağmen geri adım atmamakta kararlı tutum sergiliyor. Sınırın, Çin'e ait Donglan bölgesi ile Hindistan'ın Sikkim eyaleti kesiminde, Çin askerlerinin açtığı "Sınırı geçtiniz. Lütfen geri gidin." pankartına karşılık yerinden kıpırdamayan Hint sınır güvenlik güçleri, 90. kuruluş yıl dönümünü 1 Ağustos'ta kutlamaya hazırlanan Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) tehditlerine hedef oluyor.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüleri, "PLA'yı titretmek, bir dağı titretmekten daha zordur." gibi sert ifadeler kullanarak, "Her ne pahasına olursa olsun Çin'in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunacakları" uyarısında bulunmuştu.

YORUMLAR