05.06.2014 18:29
Boko Haram terör estirdi, yüzlerce ölü var

Nijerya'da Boko Haram terör estirmeye devam ediyor. Maiduguri kentine düzenlediği saldırıda en az 400 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Örgütün çevre kasabalarda saldırılarına devam ettiği belirtiliyor.

Nijerya'da Boko Haram terör estirmeye devam ediyor. Maiduguri kentine düzenlediği saldırıda en az 400 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Örgütün çevre kasabalarda saldırılarına devam ettiği belirtiliyor. Afrika'ya korku salan terör örgütü Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğusunda bulunan Borno eyaletinde geniş çaplı saldırı düzenledi. Kamerun sınırında bulunan eyalette 4 köy, Boko Haram militanları tarafından basıldı, yüzlerce kişi öldürüldü, evler yakıldı ve yıkıldı. Ölü sayısının halen belirlenmeye çalışıldığı bölgede, tahmin edilen ilk rakamlar bu sayının 400'den az olmayacağını gösteriyor. Evlerini terk eden köylülerin yerine gelen askerler, terör örgütüyle çatışmaya en az 7 köyde devam ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü, askeri jetler ile havadan bombalanan Boko Haram mevzilerinden yaklaşık 6 gün sonra gelen bu misilleme yine sivilleri etkiledi. Basılan köylerden Goşe'de yaşayan Abba Goni, köyünde en az 100 kişinin öldürdüğünü iddia etti. Saldırının Kalaşnikov (AK-47) ve roketatarlar (RPG) ile gerçekleştirildiğini söyleyen Goni, köydeki 300 hanenin ve camilerin yerle bir olduğunu söyledi.
Boko Haram nasıl bir örgüt?

2002 yılında kurulan örgüt, Batı tarzı eğitime karşı çıkıyor. Örgütün ismi de Hausa dilinde "Batı eğitimi yasaktır" anlamına geliyor.
Bugüne kadar binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan örgüt, daha önce Nijerya başkenti Abuja'da polis ofisine ve Birleşmiş Milletler merkezine de saldırmıştı.
ABD, Boko Haram'ı 2013'te "terör örgütü" listesine aldığını ilan etti.
Örgüt, 14 Nisan'da Kamerun sınırındaki Chibok Köyü'nde 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırdığı kızları köle olarak satmakla tehdit eden örgüt lideri Ebubekir Şekau, daha sonra kızların çarşaf giymiş, dua ederken bir videosunu yayınlamış, onların Müslüman olduklarını söylemişti.
Hükümet Boko Haram ile müzakereye başlamış ancak daha sonra geri çekilmişti. Kaçırılan öğrenciler hala örgütün elinde tutuluyor.

YORUMLAR