05.02.2015 13:58
Boko Haram cami yaktı, 100 kişi hayatını kaybetti

IŞİD'in Ortadoğu'da yaşattığı dehşeti Afrika'da sergileyen Boko Haram, Kamerun'un kuzeyinde bir kasabaya saldırdı.

Nijerya'da etkisini gösteren radikal örgüt Boko Haram, Kamerun'un kuzeyinde bulunan bir kasabaya saldırdı. Aşırıcı militanların en az 100 kişiyi öldürdüğü söyleniyor. Örgütle mücadele ise devam ediyor. Çad ordusu düzenlediği operasyonda 200'den fazla militanı öldürdüğünü duyurdu. Nijerya'da faaliyet gösteren aşırıcı örgüt Boko Haram'ın son hedefinde Kamerun vardı. Militanlar, ülkenin kuzeyinde bulunan Fotokol kasabasını bastı. Kasabadaki her eve teker teker girdiği söylenen Boko Haram militanları, aralarında 3 caminin de bulunduğu pek çok yeri ateşe verdi. Görgü tanıklarına göre, aşırıcı örgüt en az 100 kişiyi, evlerinde ve camide boğazlarını keserek öldürdü.
Kamerun İletişim Bakanlığı, saldırıyla ilgili detay vermeyi reddetti. Kamerun ordusunun, Boko Haram militanlarını kasabanın dışına püskürttüğü, 50 militanın ve 6 Kamerun askerinin öldüğü belirtildi. Aşırıcı örgütle Nijerya'daki mücadele ise devam ediyor. Çad ordusu, Boko Haram'a yönelik operasyon düzenlediğini duyurdu. Devlet televizyonundaki açıklamalara göre, Çad ordusunun operasyonu Nijerya'nın kuzeyinde bulunan Gambaru ve Nigala'da gerçekleştirildi. Operasyonda örgüte ait kamplar tamamen yok edildi. Çıkan çatışmalarda 200'den fazla militan öldürüldü, 9 Çad askeri de hayatını kaybetti. Operasyonlar hala devam ettiği ve ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Associated Press'in (AP) haberine göre, düzenlenen bu operasyon, Boko Haram'a yönelik şimdiye kadar yapılanın en büyük operasyon. Uzmanlara göre, Çad birliklerinin örgütle mücadeleye katılması, yürütülen mücadelenin bölgesel bir boyut kazandığının göstergesi.
Aşırıcı örgüt Boko Haram'ın lideri Ebubekir Şekau, Nijerya, Çad, Nijer ve Kamerun'un bazı bölgelerini de içine alan bir halifelik kurmak istiyor. Afrika Birliği ise, geçtiğimiz hafta bu tehdidin önüne geçmek için 7 bin 500 kişiden oluşan bir bölgesel güç oluşumuna destek verdiğini duyurmuştu.

YORUMLAR