03.07.2014 21:45
BM'den İsrail'e uyarı geldi

Pillay, "İsrail hükümeti hukuka uygun hareket etmelidir”dedi.:

 Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail ile Filistin arasındaki gerginlikle ilgili olarak, "İsrail hükümeti hukuka uygun hareket etmelidir, aşırı karşılık vermeye azmettirmemelidir" dedi. Pillay, AGİT Daimi Konsey toplantısına katılarak üye devletlere insan hakları konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pillay, İsrail ileFilistin arasındaki gerginliğin hatırlatılması üzerine, Filistin'de yaşananlardan dolayı son derece kaygılı olduğunu ifade etti.
“AŞIRI GÜÇ KULLANIMINI KINIYORUM”

İki yıl önce İsrail ve Filistin'in daveti üzerine Gazze'yi ziyaret ettiğini anımsatan Pillay, "Ben roket saldırılarını da İsrail'in aşırı güç kullanmasını da kınıyorum. Çünkü Gazze'de siviller ölüyor" diye konuştu. İsrailli üç gencin öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Pillay, ölen çocukların aileleriyle görüşerek üzüntülerini bildirdiğini belirtti.
“İSRAİL KARŞILIK VERMEYE AZMETTİRMEMELİDİR”
İsrail hükümetinin, olaylardan sonra Filistinlileri öldürmesi ve çok sayıda kişiyi tutuklamasının hukuka uygun olmadığını kaydeden Pillay, "İsrail hükümeti hukuka uygun hareket etmelidir, aşırı karşılık vermeye azmettirmemelidir. Ben, şiddetin bir an evvel durdurulmasını, sivillerin korunmasını ve olayların incelenmesini istiyorum" dedi. İsrail'in işgal ettiği bölgelerde zorunlu yıkım ve göç politikasıyla insan haklarının çiğnediğini ve bunu hemen durdurması gerektiğini vurgulayan Pillay, "Herkes nefret tohumları saçan konuşmalardan kaçınmalıdır. Liderler provokatif değil, daha sorumlu davranmalıdır" ifadesini kullandı.

YORUMLAR