02.03.2015 15:11
Binlerce kişi Musul operasyonundan kaçıyor

Irak'ta ordu birliklerinin, IŞİD'e operasyon yapacağı söylentileri üzerine iki ateş arasında kalmak istemeyen yerel halk, kenti terk ediyor.

Musul'dan kaçak yollarla ayrılanlar, Kerkük'e sığınıyor. Kaçışlar nedeniyle Kerkük'teki Leylan Çadır Kampı'nın kapasitesi doldu. Irak Türkmen Cephesi Telafer Sorumlusu Hazım Devlet, Musul'a operasyon yapılacağı haberleri üzerine daha önce kentte kalmayı tercih eden ailelerin de kaçmaya başladığını söyledi.

Musul ve çevredeki yerleşim birimlerindeki kaçışların, Telafer ve İyaziye'den devam ettiğini aktaran Devlet, Leylan Kampı'ndaki sığınmacı sayısının 2 bin 400'e ulaştığını, kamptaki kapasitenin artık yetersiz kaldığını ifade etti. Musul'dan Kerkük'e 36 saat süren bir yolculuktan sonra varıldığı bilgisini paylaşan Devlet, "Telafer'den kaçanlar, Suriye sınırından çöl yolunu tutup Kaçak yollardan Enbar vilayetine oradan da Ramadi, Felluce, Ana, Rava, Nuheyip ve Kerbela'ya geçerek Bağdat ve Kerkük'e geliyorlar. Bu resmen ölüm yoludur" dedi.

YAŞADIKLARINI ANLATTILAR
Musul'dan kaçan ailelerin bir kısmı, Leylan Çadır Kampı'na sığındı. Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan aileler, can güvenliğinin kalmadığı kentte artık insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, şartların sürekli kötüye gittiğini söyledi. Ailesiyle Musul'u terk eden Muhammet Yusuf, kentte en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirterek, "Oğullarım hamallık yapıyordu ancak günlerce iş bulamadılar. Ev kiraları fırladı. İçme suyu yok denecek kadar az. Elektrik aylardır yok. Pahalılık aldı başını gidiyor. Bir mutfak tüpünün fiyatı 7 binden 45 bin dinara yükseldi. Paramız bitince ve can güvenliği de kalmayınca çareyi Musul'u terk etmekte bulduk" diye konuştu.

Hişam Muhsin de Telafer'e bağlı İyaziye nahiyesinde memur. İyaziye'deki durum kötüleşince Musul'a geçtiğini anlatan Muhsin, şöyle devam etti: "Devlet memuruyum fakat maaşımızı artık aylık değil, üç ayda bir almaya başladık. Son iki aydır telefon şebekeleri çalışmıyordu. Dünya ile bağlantımız kesilmiş durumdaydı. Sadece yüksek tepe ve binaların üzerinden telefonla konuşabiliyorduk. Ancak IŞİD'in telefonları yasaklaması üzerine iletişimi tamamen bıraktık."

Hayat pahalılığından bahseden Muhsin, özellikle ısınma ve yemek pişirmede kullanılan gaz yağı ve tüpün çok pahalı olduğunu aktardı. Artık pahalı olması nedeniyle mutfak tüpü kullanmadıklarını dile getiren Muhsin, gaz yağında yemek pişirdiklerini kaydetti. Muhsin, benzin ve mazot fiyatının yükselmesi nedeniyle pahalılaşan taksilere de binemediklerini belirtti. Terör örgütü IŞİD, 10 Haziran 2014'ten beri Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u elinde tutuyor.

Kaynak : AA
YORUMLAR