26.04.2014 08:50
Batı Şeria'da İsrail şiddeti

İsrail askerlerinin yasadışı yerleşim birimlerini protesto eden Filistinlilere müdahalesinde, aralarında AA kameramanının da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Ramallah’ta İsrail'in ayrım duvarı ve yasadışı yerleşim birimi inşasını protesto eden Filistinlileri görüntülemeye çalışan AA kameramanı Muaz Hamid, bacağına isabet eden plastik mermiyle yaralandı. İsrail askerlerinin Nebi Salih beldesinde "yasadışı yerleşim birimleri ve ayrım duvarını" protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe müdahalesinde çok sayıda kişi göz yaşartıcı gazdan etkilenirken, AA kameramanı Hamid plastik mermiyle bacağından vuruldu. Kasten hedef alındığını ve ayağına birçok mermi isabet ettiğini belirten Hamid, saldırının ardından Ramallah Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Öte yandan, Batı Şeria'daki Halk Direniş Komitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Belin ve Nelin bölgelerinde düzenlenen yürüyüşe İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahalesinde aralarında yabancı aktivistlerin de bulunduğu çok sayıda kişinin gazdan etkilendiği ifade edildi. Gazdan etkilenenlere ilk müdahalenin olay yerinde yapıldığı kaydedildi. Filistinliler her hafta ayrım duvarı ve İsrail'in yasadışı yerleşim birimi inşasına tepki göstermek için gösteri düzenliyor.

YORUMLAR