12.03.2014 15:36
'Başbakanın dinlenmesi vatan hainliğine kadar uzanabilir'

İngiltere'de telekulak skandalıyla ilgili davada birçok ünlü ismin avukatlığını yapan Graham Shear, açıklamalarda bulundu.

İngiltere'de Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu "News of the World" gazetesinin kapatılmasına neden olan telekulak skandalının ardından telefonlarının dinlendiği ortaya çıkan İngiliz aktör Jude Law gibi ünlü isimlerin avukatlığını yapan  Graham Shear, AA'ya konuştu. Ülkenin önde gelen "Berwin, Leighton, Paisner" isimli avukatlık firmasının ortaklarından Shear, günümüzdeki teknolojik imkanlar dikkate alındığında bir kişinin telefonunu dinlemenin kolay olduğunu, İngiltere'de yasa dışı dinlemenin ise adli suç teşkil ettiğini belirtti. Shear, İngiltere'de bir kişinin telefonunun yasa dışı dinlenmesinin cezasının iki yıla kadar hapis ve 50 bin sterlin para cezası olduğunu belirterek, "Bir Başbakanın ya da siyasetçinin telefonunun dinlenmesi ulusal güvenlik konusudur. Ulusal güvenlikle ilgili konular daha uzun hapis cezalarının verilmesine neden olabilir ve konu potansiyel vatan hainliğine kadar uzanabilir" diye konuştu.
Avukat Shear, internete sızan bilgiyi ya da içeriği silmenin mümkün olabildiğini ancak bu konunun oldukça karmaşık olduğunu kaydetti. İngiltere'de üst düzey bir siyasetçinin yasa dışı dinlendiği ve bunun internette bir platforma konulduğu ortaya çıkarsa, yapılacak şeylerden ilkinin bu platformun yetki alanını değerlendirmek olduğunu aktaran Shear, yargıya başvurarak internette konulan bilgilerin içeriğinin kaldırılabileceğini ifade etti. Shear, "Ancak bilgi kamuya ulaştığı andan itibaren hızlı bir şekilde yayılıyor. Bir platformdan bir diğerine hızlıca yayılıyor. Tüm bu alanlardan o bilgiyi kaldırmak oldukça zor. İnternet gibi kamuya açık bir alanda bilginin yayılmasını engellemek için mücadele etmeniz gereken çok zorlu bir savaş var" dedi. 

YORUMLAR