21.06.2021 14:05
Azerbaycan'a SİHA fabrikası gündemde

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Türkiye ile Azerbaycan'ın savunma alanında yeni işbirliği projeleri içinde olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Azerbaycan’da SİHA fabrikası kurulması planlanıyor. Demir, ABD’yle devam eden S-400 ve f-35 gerilimine ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile Azerbaycan’ın savunma alanında yeni işbirliği projelerine imza atmaya hazırlandığını duyurdu. Demir, SİHA'ların Azerbaycan’da üretimi için ortak fabrika kurulması konusunda çalıştıklarını açıkladı.

Türk SİHA’ları Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması noktasında kilit bir rol oynamıştı. Azerbaycan karşısında hezimete uğrayan Ermenistan ordusu, Karabağ’dan çekilmek zorunda kalmıştı. Şimdi o SİHA’ların Azerbaycan’da da üretilmesi planlanıyor.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİSİ

ABD ile Türkiye arasında liderler düzeyinde başlayan diyalog sürecinin S-400’ün ikinci sevkiyatını etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu oldu. Demir ikinci sevkiyatın kendi mecrasında gittiğini belirtti. Konunun yakınlaşmayla çok alakalı olmaması gerektiğini vurgulayan Demir, Türkiye ve ABD ilişkilerine vurgu yaptı:

“Diyalog kapılarının açılmasını her zaman önemsedik. En önemli konu konuşulmaya başlanması ve tarafların birbirlerini anlayacak şekilde masaya oturması ki şimdiye kadar yapamadığımız bir şeydi.”

F-35’LER İÇİN YENİ YOL HARİTASI

Savunma Sanayi Başkanı demir Türkiye’nin parasını verdiği ancak teslim alamadığı F-35'lerle ilgili de konuştu. Demir F-35’ler için çok kanallı olarak, bir yol haritası üzerinde çalışıldığını belirten Demir, siyasi, hukuki ve lobi ayağı olan çok kanallı bir yol yol haritası üzerinde çalıştıklarını söyledi.

SİDA İÇİN SERİ ÜRETİM

Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) için de seri üretime başlanacağını duyuran Demir, sırada başka modellerin de var diyerek şunları söyledi:

“Başkaları da geliyor. SİDA’ların da birçok modelini göreceksiniz. Şu anda alt zeminde çok önemli çalışmalar var.”

Türkiye Kıbrıs'a İHA ve SİHA üssü kuruyor Türkiye Kıbrıs'a İHA ve SİHA üssü kuruyor Kıbrıs’ta, Türk SİHA ve İHA'larının sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü kuruluyor. Üs, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra bir süre kullanılan ancak uzun yıllardır atıl durumda kalan Geçitkale Askeri Havaalanı olarak belirlendi.

Demir'den SİDA müjdesi: Sırada başka örnekler var Demir'den SİDA müjdesi: Sırada başka örnekler var Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, SİDA'nın test atışında tatminkar sonuçlar alındığını söyledi. SİDA'nın grubunun ve sınıfının ilk örneği olduğunu anlatan Demir, "Sırada başka örnekler de var." dedi.

"SİDA" ilk hedefini başarıyla vurdu "SİDA" ilk hedefini başarıyla vurdu Milli Savunma Bakanlığı, milli imkanlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı'nın (SİDA) ilk hedefini başarıyla vurduğunu açıkladı.

YORUMLAR