15.01.2019 13:59
Arnavutça Makedonya'da ikinci resmi dil oldu

İsmi Haziran 2018'de resmen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olacak ülkedeki yeni düzenleme, hayata geçti.

Makedonya Meclisinde onaylanan ilgili yasanın yürürlüğe  girmesiyle Arnavutça ülkenin ikinci resmi dili oldu. 

Makedoncanın yanında Arnavutçanın da resmi dil olmasını öngören ve 11  Ocak 2018'de Makedonya Meclisinde onaylanan "Dillerin Kullanımı Yasası" Resmi  Gazete'de yayımlandı.

Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un  imzalamayacağını açıkladığı yasayı, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye  göndermişti. Yasa, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Geçen yıl 11 Ocak'ta onaylanan yasayı Cumhurbaşkanı İvanov anayasaya  aykırı olduğu gerekçesiyle imzalamamıştı. Yasa, 14 Mart 2018'de bir kez daha  Meclisten geçmişti.

Meclis Başkanı Caferi, Cumhurbaşkanı İvanov'un Meclisten geçen  Dillerin Kullanımı Yasası ve Yunanistan ile isim sorununun çözümüne ilişkin  Prespa Anlaşması'nı imzalamaması üzerine her iki düzenlemenin doğrudan Resmi  Gazete'de yayımlanacağını açıklamıştı.

Prespa Anlaşması kapsamında, Makedonya'nın adının "Kuzey Makedonya  Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişiklikleri de dün Resmi  Gazete'de yayımlanmıştı. Prespa Anlaşması'nın Yunanistan Meclisinde de  onaylanmasıyla Makedonya'nın adı resmen değişecek.

Kaynak : AA
YORUMLAR