14.03.2016 19:26
Ankara'daki terör saldırısına Afrika kıtasından tepkiler

Cibuti, Cezayir, Tunus, Fas ve Ezher Kurumu ile İhvan, Ankara'daki bombalı terör saldırısını kınadı.

Cibuti, Cezayir, Tunus, Fas ve İslam dünyasının önde gelen eğitim kurumlarından El-Ezher Kurumunun Ankara Kızılay'daki terör saldırısını kınadığı belirtildi.

AA muhabirine konuşan Cibuti Cumhurbaşkanlığı Basın Müsteşarı Necib Ali Tahir, Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye telgrafı göndererek başsağlığı dileklerini sunduğunu söyledi.

Guelleh'in Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadığını kaydeden Tahir, ülkesinin Türk halkına, hükümetine ve kurbanların ailelerine derin taziyelerini sunduğunu, yaralılara acil şifa dilediğini kaydetti.

Cibuti'nin terörün her çeşidine karşı duruşunun sabit olduğunu ve bununla mücadele için uluslararası çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Tahir, "Ankara'yı hedef alan terör, Türk halkı ve hükümetinin mücadelesini etkilemeyecek" dedi.

Cezayir Dışişleri Bakanı Sözcüsü Bin Ali eş-Şerif'in, yayımladığı basın açıklamasında, "En ağır ifadelerle Ankara'yı bir defa daha vuran terör saldırısını kınıyoruz" denildi.

Cezayir'in Türk hükümeti ve halkının yanında olduğu ifade edildi.

Tunus Dışişleri Bakanlığından yayımlanan yazılı açıklamada Tunus'un Ankara'yı hedef alan korkak saldırıyı şiddetle kınadığı belirtildi.

Açıklamada, "Bu acı durumda, Tunus Türk hükümeti ve halkına en derin taziyelerini sunuyor. Onlarla tam dayanışma içinde olduğumuzu yineliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Terör tehdidiyle mücadele ve sebeplerin ortadan kaldırılması için uluslararası topluma bölgesel ve uluslararası işbirliğinin desteklenmesi çağrısı yapıldı.

Fas Kralı 6. Muhammed de Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısından dolayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye telgrafı gönderdi.

Fas resmi haber ajansında (MAP) yayınlanan telgrafta, Türkiye’nin istikrarının hedeflendiği menfur terör saldırısını kınayan 6. Muhammed, saldırıda ölen ailelerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileklerini iletti.

Fas Kralı Muhammed, devlet ve halk olarak her zaman Türkiye’nin yanında olacaklarını ifade etti.

Ezher Kurumundan yayımlanan açıklamada ise her nerede ve ne şekilde olursa oldun terörün asla kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Bu gibi terörist saldırılar dinlerin hoşgörü ilkelerine aykırıdır ve semavi dinlerin, kanunlar ve insani teamüllerle çelişmektedir" denildi.

Saldırının kurbanları için taziyelerini bildiren Ezher Kurumu, uluslararası toplumdan sorumluluğunu üstlenmesini ve terörün sonlanması için işbirliği yapılmasını talep etti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) tarafından yayımlanan açıklamada da Türk hükümetine ve milletine başsağlığı dileklerinde bulunularak, "Saldırıda yaralanan masum vatandaşlara acil şifa, Türkiye'ye de istikrar ve güvenliğin sürmesi" temennisi iletildi.

Açıklamada, "Ankara'da onlarca masum sivilin hedef alındığı saldırının Türkiye'nin her yerde izlediği adalet, hak ve özgürlükten yana tutumuna zarar vermek amaçlı yapıldığına" dikkat çekildi.

YORUMLAR