08.01.2015 12:23
Amerikalı Müslümanlardan Paris'teki saldırıya tepki

Fransa’nın başkenti Paris’te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ofisine düzenlenen silahlı saldırı ABD'deki Müslüman sivil toplum örgütleri tarafından kınandı.

ABD'de Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu konumundaki Kuzey Amerika İslam Toplumu'nun (ISNA) İletişim Direktörü Edgar Hopida, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Saldırıya ilişkin bir hüküm vermek için henüz erken olduğunu vurgulayan Hopida, ilk bilgilere göre saldırıyı yapan radikal kişilerin dergide yayınlanan bir karikatürden rahatsız olduğunun anlaşıldığını söyledi.
"Bu barbar saldırıyı kınıyoruz. Saldırı ifade özgürlüğüne yapılmıştır" diye konuşan Hopida, "İfade özgürlüğü, dini geleneklerimize göre hassas olduğumuz değerlerimize yönelik kullanılsa bile asla masum insanları öldürmek için bahane olarak kullanılamaz" dedi.

Şiddet olaylarını tasvip etmelerinin asla mümkün olmayacağını da dile getiren Hopida, "Bu şiddet olayının kurbanlarının yakınlarına ve Fransa halkına taziyelerimizi sunuyoruz. Fransa güvenlik güçlerinin failleri yakalayarak adaletin karşısına çıkarmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.
Aşırılık yanlıları tecrit edilmeli
Washington merkezli Amerika İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad da saldırıyı "korkakça ve vahşi" olarak niteleyerek, "İnanç ve dine ait figürler alaya alınıyor olsa bile ifade özgürlüğüne yapılan her türlü saldırıyı reddediyoruz" dedi.
Bu tarz saldırılara verilecek cevabın herhangi bir inancı kötülemek olmadığını vurgulayan Awad, "Uygun tepki, özgürlükleri boğmaya ve toplumların arasını açmaya çalışan her gruptan aşırılıkçıları tecrit etme şeklinde olmalıdır" ifadelerini kullandı.
Kurbanların ailelerine taziyelerini sunan Awad, faillerin bir an önce yakalanması ve kanunda ön görülen en büyük cezaya çarptırılmalarını istediklerini kaydetti.
Bu saldırı Peygamberimize hakarettir
"Zekat Foundation"ın ABD yetkililerinden Murat Köse de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris'teki saldırıyı tasvip etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, "Peygamberimiz insanlığa rahmet için gönderildi. Kendisi hayatta iken çok zorluklar çekti. Sayısız hakaretler yapıldı ama çevresindeki sahabe gidip milleti öldürmedi" dedi.
Yapılan saldırının Müslümanlara zarar vereceğini de vurgulayan Köse, "Suçsuz insanları İslam ve Peygamber adına öldürmek, bizim Peygamberimize yapılan büyük bir hakarettir. Bu tür olaylardan sonra Müslümanlar aleyhine saldırılar ve nefretin daha da artmasından endişe ediyoruz. Allah, Peygamberimizi doğru bir şekilde anlayıp, İslamiyeti usulüne göre yaşamayı nasip etsin" diye konuştu.

YORUMLAR