21.06.2021 14:51
Almanya'da Apple hakkında soruşturma

Almanya, Apple hakkında pazar hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma açtı.

Almanya Federal Kartel Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Apple'ın iOS 14.5 işletim sistemindeki kullanıcı takibinin kısıtlamasıyla ilgi şikayetlerden sonra ABD’li şirketin pazar hakimiyetinde durumunu kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlatıldığı belirtildi.

ŞİKAYETLER DE İNCELEMEYE TABİ TUTULACAK

Apple'ın yerleşik uygulamaları ve uygulama içi satın alma sistemine ilişkin diğer şikayetlerin de incelemeye tabi tutulacağı belirtilen açıklamada, 28 Ocak’ta Facebook, 18 Mayıs’ta Amazon ve 25 Mayıs’ta Google hakkında pazar hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına yönelik soruşturma başlatıldığı da hatırlatıldı.

Bu arada, Ocak 2021’de Almanya’da dijital şirketlerle ilgili antitröst yasasında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle şirketlerin pazar hakimiyetini belirleme ve rekabete karşı bazı uygulamaları yasaklama konusunda Federal Kartel Ofisi’ne daha fazla yetki verilmişti.

Mahrem görüntü skandalı: Apple milyon dolarlık tazminat ödeyecek Mahrem görüntü davası: Apple yüklü tazminat ödeyecek Bozulan iPhone marka telefonunu yetkili servise götüren kadının, telefonunda bulunan mahrem görüntüler çalışanlar tarafından internete yüklendi. Apple, konuyla ilgili hukuki süreç başlatan mağdur kadına, milyonlarca dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

YORUMLAR