27.12.2015 14:49
ABD'nin güneyinde kasırga felaketi, En az 26 kişi öldü

ABD'nin güney eyaletlerinde şiddetli kasırga ve hortumlar bir hafta içinde en az 26 kişinin ölümüne neden oldu.

Yetkililer, Teksas ve Oklahoma'da tarihin en şiddetli kar fırtınasının yaşanabileceği ve biriken kar seviyesinin de 41 santimetreye çıkabileceği uyarısında bulundu.
 En az 8 kişinin öldüğü Teksas'ta kiliselerin yıkıldığı, araçların ters döndüğü, ağaçların devrildiği bildirildi.

 Araçları kasırga yüzünden yoldan çıkan beş kişinin de hayatını kaybettiği Garland'da emniyet yetkilisi Melinda Urbina, kentten Cumartesi günü geçen kasırganın çok sayıda trafik kazasına da neden olduğunu söyledi.
 Garland kentinde en az 5 kişinin araçlarında öldüğü bildirildi.
 Urbina, halka otoyollardan uzak durmaları uyarısında bulundu.
 Yerel medyanın aktardığına göre Copeville kentindeki bir benzin istasyonunda iki kişinin, Blue Ridge kentinde de bir kişinin cesedi bulundu.
 GAZ BORULARINDA PATLAMALAR
 Dallas'ın güneyindeki Glenn Tepeleri'ndeki kilisenin papazı Kevin Taylor, kilise binasının nasıl çöktüğünü şöyle anlattı:
 
"Kapılar içeriye doğru dönmeye başladı. Bunu gördüğümde camların da paramparça olduğunu fark ettim. Cam parçaları benim de yüzüme çarptı. Kırıp koridora doğru koştum. Ben birkaç metre ilerledikten sonra her şey çöktü, karanlık oldu ve bazı parçalar üstüme düştü."
 
Bölgede en az 30 bin kişiye elektrik ulaştırılamadığı ve hava gazı borularında patlamalar olduğu bildiriliyor.
 
Mississippi'de de hayatını kaybedenlerin sayısının 10, yaralananların sayısının da 56 olduğu belirtildi.
 
Arkansas'ta 1, Alabama'da da 1 kişi öldü.
 
ABD'deki ağır hava şartlarına neyin sebep olduğunu henüz bilinmiyor. Meteoroloji uzmanlarına göre mevsim seviyesinin üstünde seyreden hava sıcaklığının fırtına oluşumunu etkilemiş olabilir.
 
Bir yıl önce Mississippi'nin güneydoğusunu vuran kasırga nedeniyle en az beş kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. (BBC Türkçe)

YORUMLAR