22.11.2013 15:27
AB’den Türkiye’ye reform desteği

Avrupa Birliği, Türkiye’nin reform çabalarına destek olmak amacıyla 236 milyon avroluk kaynağı serbest bıraktı.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin adalet ve temel haklar, göç, sınır kontrolü, enerji, çevre, iklim değişikliği, sosyal gelişme, tarım ve kırsal gelişme alanlarındaki reform çabalarını desteklemek amacıyla 236 milyon avroluk kaynağı serbest bıraktı.Katılım öncesi destek fonlarından sağlanan yardımla ilgili bir açıklama yapan AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, “Geçtiğimiz haftalarda AB-Türkiye ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandı. Bunun, katılım sürecindeki ilerlemeye katkıda bulunacak reformları desteklemeye yardımcı olacağını umuyorum” dedi.
AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, yardımın, Türkiye’nin bağımsız, tarafsız ve etkili bir yargı oluşturulmasına yönelik çabalarına yardımcı olacağı belirtildi. Göç ve sınır idaresinin, Türkiye’nin reform çabaları açısından çok önemli olduğunu vurgulayan AB Komisyonu, özellikle batı sınırının daha etkili şekilde yönetilmesini sağlayacak önlemlerin alınmasına atıf yaptı. 2013 ulusal programından aktarılan yardımın, Türkiye’de çalışma hayatının her seviyesinde sosyal diyaloğun teşvik edilmesini destekleyeceğini kaydeden AB, yardımın, enerji alanında da AB yasaları ve standartlarıyla daha fazla uyum sağlanmasına katkıda bulunacağının altını çizdi.
AB Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 31 milyon avroluk yardımı da onayladı. Adanın ekonomik entegrasyonunu teşvik etme, iki toplum arasındaki ve AB’yle temasları iyileştirme ve birleşmeyi kolaylaştırma amaçlı programın devamı niteliğindeki yardımın bu dilimi, atık su ile hayvan ve bitki sağlığı alanlarında AB standartlarına hazırlık amacıyla kullanılacak. AB, Kıbrıs Türk Toplumuna Yardım Programı kapsamında bugüne kadar 380 milyon avro destek sağladı.

 

YORUMLAR