30.04.2015 04:20
ABD'de polis şiddetine karşı protesto yürüyüşü

ABD’nin Baltimore kentinde, siyahi genç Freddie Gray’in gözaltındayken hayatını kaybetmesi nedeniyle polis şiddetini protesto için yürüyüş yapılıyor.

ABD’nin Baltimore kentinde, siyahi genç Freddie Gray’in gözaltındayken hayatını kaybetmesi nedeniyle polis şiddetini protesto için yürüyüş yapılıyor.Kentte akşama doğru tren istasyonunda toplanan protestocular, güvenliğini ABD ordusundan ulusal muhafızların sağladığı belediye binasına doğru yürümeye başladı.  Protestocular giderek kalabalıklaşırken, daha çok üniversite öğrencilerinden oluştuğu görülen göstericiler, "Siyahilerin hayatı da değerlidir" tişörtleri giydi, Gray için adalet istedi.Gösteri, barışçıl şekilde devam ediyor.Öte yandan, Baltimore’da gözler Cuma gününe de çevrilmiş durumda.

Gözaltındayken omiriliğinden ciddi biçimde yaralanıp hastaneye kaldırılan ve burada hayatını kaybeden Gray’in ölüm nedeniyle ilgili polis soruşturmasının sonucu veya ilk tespitler Cuma günü eyalet savcılarına sunulacak. Savcılar, polislere dava açılıp açılmamasına karar verecek.Bu nedenle hafta sonu Baltimore’da büyük bir protestonun planlandığı belirtildi.

- Sokağa çıkma yasağı, hafta boyunca yürürlükte kalacak

Kentte, dün 22.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından, polis araçlarının hırpalandığı, mağazaların yağmalandığı Pazartesi gecesinin aksine daha sakin bir gece yaşanmıştı. Baltimore polisi de yaptığı açıklamada yasağı başarıyla uyguladıklarını bildirdi. Sokağa çıkma yasağı, hafta boyunca da yürürlükte kalacak.

Gergin geçen iki günün ardından Baltimore'da gün içinde de daha sakin bir hava hakimdi. Baltimore'da öğleden itibaren gruplar toplansa da küçük çapta barışçıl gösteriler yapıldı. Baltimore Senfoni Orkestrası, ücretsiz sokak konseri verdi.

Şehirde, yoğun güvenlik önlemleri de devam ediyor. Polis güçlerinin yanı sıra ABD ordusundan 2 bin ulusal muhafızın Baltimore caddelerindeki bekleyişi sürüyor.

Gerginliğin devam ettiği kentte güvenlik kaygıları nedeniyle beyzbol takımı Baltimore Orioles'ın Chicago ile maçı seyircisiz oynandı.

YORUMLAR