15.09.2021 16:53
ABD Afganistan'dan çekilirken milyon dolarlık zarar verdi

Afganistan'daki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Başkanı Mevlevi Abdulhadi Hamedan, ABD'nin ayrılırken milyon dolarlık zarar verdiğini açıkladı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Başkanı Mevlevi Abdulhadi Hamedan, ABD birliklerinin tahliyesi sırasındaki zarara ilişkin açıklamalar yaptı. Hamedan, havalimanıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, ABD güçlerinin, Kabil Havalimanı'na genel olarak çok fazla zarar verdiğini söyledi.

Hamedan, havalimanının teknik alanında ve terminal içerisinde yeteri kadar hasar oluştuğunu belirtti:

"Hatta havalimanı salonlarındaki televizyon ekranları, masa, sıra, bilgisayarlar kırılmış. Hem iç hatlarda hem dış hatlarda zarar görmeyen hiçbir şey kalmamış." dedi.

''RADAR DA ZARAR GÖRDÜ''

Hamedan, havalimanı iç hat terminalindeki teknik sorunların giderildiğini, iç hat uçuşların da normal şekilde devam ettiğini dile getirdi. ABD'nin tahliye sırasında Kabil Havalimanı'nı milyonlarca dolar zarara uğrattığını söyledi:

"Sadece havalimanı terminalinde oluşan zarar 1 milyon dolar değerinde. Ayrıca havalimanındaki bazı uçaklar ve araçların yanı sıra radar da zarar gördü. Bunların hepsinin hasar tespiti yapılırsa milyonlarca dolar olur."

KABİL HAVALİMANI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Hamedan, farklı ülkelerden uçakların Kabil Havalimanı'na gelmeye başladığını, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Bahreyn'den gelen uçakların Afgan halkına insani yardım getirdiğini vurguladı. Uluslararası sivil uçuşların başlaması, ülkedeki yerli ve yabancıların sorunlarının giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktaran Hamedan, bu konuda teknik ekibin çalışmalarını devam ettirdiğinin altını çizdi.

Hamedan, dünya ülkelerinin Kabil Havalimanı'na yeniden uçuşlarını başlatması için görüşmelerin sürdüğünü, en yakın zamanda uluslararası sivil uçuşların başlayacağını söyledi. Ayrıca Hamedan, havalimanındaki uçuşların normale dönmesiyle dünya ile diplomatik, siyasi ve ekonomi alanında iyi ilişkiler kurmak istediklerini sözlerine ekledi.

ABD'nin son askeri birliklerini 31 Ağustos'ta ülkeden çekmesiyle Taliban'ın kontrolüne geçen havaalanından ilk iç hat uçuşu, 4 Eylül'de gerçekleştirilmişti. Ariana Afgan Havayollarına ait uçak ilk seferini ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentine gerçekleştirmişti.

Halihazırda Kabil Havalimanı'nın iç hatlarında ülkenin Herat, Kandahar ve Mezar-ı Şerif kentlerine günlük birer sefer yapılıyor.

Kaynak : AA
YORUMLAR