01.01.2019 11:17
AB Konseyi dönem başkanı Romanya oldu

Bükreş yönetiminin altı ay sürecek dönem başkanlığına, Brexit ve AP seçimleri damga vuracak. Türkiye-AB ilişkilerinin ivme kazanması bekleniyor.

Romanya, altı ay boyunca yürüteceği Avrupa Birliği (AB)  Konseyi Dönem Başkanlığı'nı Avusturya'dan devraldı.

AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı 30 Haziran'a kadar ilk defa üstlenecek  olan Romanya için İngiltere'nin birlikten ayrılması (Brexit), Batı Balkanların  AB'ye entegrasyonu ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin öncelikli konular arasında  yer alması bekleniyor.

Romanya'nın bu süreçte aynı zamanda göç, bütçe süreci, tarım  politikasının reformu ve savunma ile güvenlik politikalarına yoğunlaşması  öngörülüyor.

Romanya Başbakanı Viorica Dancila, "Avrupa'nın ortak değeri olarak  bağlılık" temasıyla dönem başkanlığını üstlenen ülkesinin "birbirine bağlı,  güvenli, ortak değerlere sahip ve küresel güçte bir Avrupa" için çalışacağını  kaydetti.

Brexit ve AP seçimleri gerçekleşecek

AB için büyük öneme sahip iki gelişme olan Brexit ve AP seçimleri  Romanya'nın dönem başkanlığında gerçekleşecek.

İngiltere, üyelerin AB'den ayrılma sürecini düzenleyen Lizbon  Anlaşması'nın 50. maddesine göre birlikten 29 Mart 2019'da ayrılmış olacak.

Diğer yandan Avrupa'da 400 milyon civarında seçmen 23-26 Mayıs  tarihleri arasında  AP seçimleri için sandık başına gidecek.

Romanya'nın aynı zamanda dönem başkanlığı süresince ilki 30 Mart,  ikincisi 9 Mayıs olacak şekilde iki zirveye de Sibiu kentinde ev sahipliği  yapması öngörülüyor.

Türkiye-AB ilişkileri ivme kazanabilir

Türkiye ve Romanya arasındaki yakın ikili ilişkiler göz önünde  bulundurulduğunda, Romanya dönem başkanlığı sürecinin Türkiye-AB ilişkilerini de  canlandırması bekleniyor.

AB Konseyi Dönem Başkanlığı

AB Konseyi Dönem Başkanlığı altı aylık sürelerle üye ülkeler arasında  dönüşümlü olarak üstleniliyor. Dönem başkanı ülke, AB Konseyi toplantılarına  başkanlık ediyor ve AB için öncelikli konuların belirlenmesini sağlıyor.

2019'un ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı görevini Finlandiya  devralacak.

YORUMLAR