30.12.2018 23:23
AB Komisyon Başkanı Junker: Almanya ve Avusturya'yı 'ikiyüzlülükle' suçladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, AB’nin dış sınırlarının korunması konusundaki tutumlarından dolayı bazı AB ülkelerini iki yüzlülükle suçladı. Türkiye ile AB arasındaki mutabakata da değinen Juncker, "Maliyetli ancak iyi bir yatırım" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB'deki bazı son gelişmeler konusunda şaşırdığını söyledi.

AB üyesi ülkelerin tüm devlet ve hükümet başkanlarının 2 yıl boyunca AB’nın dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediğini, AB Komisyonunun bunu ciddiye alarak 2020’nın sonuna kadar AB’nin dış sınırlarını koruyan memurların sayısını 10 bine çıkarılmasına ilişkin bir öneri hazırladığını belirten Juncker, şimdi birden birçok taraftan kuşkuların dile getirildiğini ifade etti.

EN ÇOK ŞİKAYET EDEN 2 ÜLKE: ALMANYA VE AVUSTURYA
Avusturya’nın bu planı 2027 yılına kadar yayma çabasını ve Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın 2025’i “makul uygulama süresi” olarak göstermesine “utanılacak düzeyde ikiyüzlülük” diyerek tepki gösteren Juncker, “Sınır güvenliğiyle ilgili en çok şikâyette bulunan ülkelerin, çözüme en çok ayak direyenler olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Juncker, "İlk önce AB Komisyonun bir şeyler yapması istendi. Ardından bir öneride bulunduk. Özellikle, AB dış sınırların korunmasının yetersiz olduğu yönünde yüksek sesle eleştiride bulunanlar taahhüt altına girmek istemiyor. Avrupa böyle çalışamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda hazırlık yapılması ve gerçekten dış sınırların kontrol altına alınması için hızlı hareket etmek gerektiğini vurgulayan Juncker, ilgili ülkelerin kuşkularını geride tutarak dış sınırların korunmasıyla ilgili öneriyi hızlı şekilde karara bağlamalarını istedi.

AB-TÜRKİYE MUTABAKATI
Avrupa’daki siyasetçilerden mülteci konusunun çözülemez bir konu olmadığını anlatmalarını talep eden Juncker, şunları kaydetti:

"Avrupa’da daha düzenli bir iş birliği yapılsa sınamalar şu an olduğundan daha küçük olur. Bu, önemli ölçüde mülteci sayılarının azalmasına katkı sağlayan ve hararetli bir şekilde tartışılan AB-Türkiye mutabakatında görülüyor. Mutabakat, maliyetli ancak iyi bir yatırım."

YORUMLAR