09.09.2019 11:47
Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? / Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Günün tüm yorgunluğunu üstünüzden atmak için yatağınıza uzandığınız an adeta beyninizin içinde öten o sivrisinek vızıltısı tüm uykunuzu kaçırmaya yeter de artar bile… Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler kısa ömürlü olmalarına rağmen çoğalmak için insanların ve tırnaklı hayvanların kanına ihtiyaç duyarlar. Bu makalemizde: “Sivrisinek ısırığı nasıl geçer?, Sivrisinek ısırıkları vücutta leke yapar mı?, Sivrisinek ısırığı hastalık yapar mı?, Sivrisinek ısırığı zararlı mı?, Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir, nasıl geçer?, Sivrisinek ısırığına doğal çözüm yolları var mı?, Sivrisinekten nasıl korunulur?, Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?” gibi aklınıza takılan tüm sorulara etraflıca cevaplar bulabileceksiniz.

Etkisi her insanda farklılık gösteren sivrisinek ısırıkları tırnaklı (İnek, eşek, keçi, koyun vs..) canlıların kanını emerken, bir yandan da tükürüklerini kanını emdiği canlıya enjekte eder. Sivrisinek tükürüğünde yabancı proteinler bulunur. Bu proteinler, vücutta histamin enziminin salgılanmasına neden olur. Histamin enzimi, vücuda giren yabancı maddelere karşı gerekli olmasına rağmen kaşıntı, sivrisineğin ısırdığı bölgede şişme ve iltihaplanmaya neden olur.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? / Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Dişi ve erkek sivrisinekler genelde bataklık, göl kenarı, suyun olduğu bölgelerde bitki nektarı ile beslenirler. Fakat dişi sivrisinekler üremek için kana ihtiyaç duyarlar. Yani insanların kanını dişi sivrisinekler emerler.

Sivrisinek ısırıkları bazı bünyelerde alerjik yanıtlar oluşturabilir. Bu alerjik reaksiyonlar bütün vücutta kızarıklıklar, boğazın kapanma hissi, nefes alma güçlüğü gibi nadir de olsa alerjik belirtiler gözlenmesine yol açabilir. Bu tarz belirtilerde hastanın en kısa sürede acil servise götürülmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sivrisinek Isırmasına-Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Sivrisinek Isırığına Doğal Çözüm Yolları

Isırıldıktan en geç 2 gün içinde geçen şişlik bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk ve yetişkinlerde kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir.

Sivrisinek kaşıntılarında, eczanelerde cilt için topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler alınarak sürülebilir.

Sivrisineğin ısırığını kaşımak cildin daha çok tahriş olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple sivrisinek ısırılmış bölgenin kaşınmamasını çocuklara tembihlemek gerekir.

Peki, sivrisinek ısırığına yapılacak müdahaleleri gelin hep birlikte inceleyelim.

İlk iş sineğin ısırdığı bölgeyi su ve sabunla yıkamak gerekir.

Şayet kaşıntının dinmesi için evde anti-histaminik krem varsa onu kullanabilirsiniz.

Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

Bunun haricinde doğal olarak:

 • Alkol:

Alkol vücuda sürüldüğü zaman başta ısırılan bölgenin dezenfekte olmasını sağlayacaktır. Özellikle izopropil ve etanol alkoller, sivrisinek kaşıntısını buharlaştığı zaman vücutta serinletici bir etki sağlar. Alkolün de vücuda sürekli veya fazla sürülmesi hassas ciltlerde tahrişe sebep olur buna da dikkat edilmesi gerekir.

 • Çay Poşetleri:

Demlikte eğer çay poşeti, normal çay ile yapıldı ise bir pamuğun içine çayın posasını yani yapraklarını sineğin ısırdığı bölgeye sürebilirsiniz. Bu ısırığın verdiği yanmayı ve kaşıntıyı giderir.

 • Aloe Vera:

Aloe Vera nın anti-enflamatuvar etkisi yüzünden kullanım alanı çok geniştir. Evinizde bulundurduğunuz aloe vera bitkisinin yaprağının içerisinde bulunan jeli, ısırılan yerin üzerine sürebilirsiniz. 

 • Yulaf Ezmesi:

Yulaf ezmesi, böcek ısırıklarını, alerjik reaksiyonları, suçiçeği ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir.

 • Fesleğen:

Cildi fesleğen ile ovmak sivrisinek ısırığına karşı yapılabilecek başka bir doğal uygulamadır. Fesleğen kaşıntılı cildi rahatlatabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir.

 • Limon:

İçerdiği iltihap sökücü moleküllerle sivrisinek sokmalarına karşı doğal tedavi yöntemi uygulamak isteyenler için oldukça kullanışlıdır.

 • Dövülmüş Soğan ve Sarımsak:

Sivrisineklerin soktuğu yerlerdeki şişliği alır; ayrıca kaşıntıyı giderir. Üstelik soğan ve sarımsağın kokusu iyi bir sivrisinek kovucudur.

 • Kabartma Tozu:

Alkalin yapısı sayesinde sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı anında giderir.

 • Tuz:

Antiseptik özelliği sayesinde sivrisinek ısırıklarına iyi gelen başka bir çözümdür.

 • Buz:

Düşük sıcaklık iltihap oluşumunu engeller, ayrıca sivrisinek ısırığının oluşturduğu yanma hissini alır.

 • İspirto:

Su ve saf alkol karışımından oluşmuş ve yüksek derece mikrop öldürücü ve enfeksiyon önleyicidir.

 • Çay Ağacı Yağı:

Bakterilerin oluşturduğu akneleri ve iltihaplanmış böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz doğal çözümlerden bir diğeridir ve oldukça etkili sonuçlar verir.

 • Diş Macunu:

Soğutucu etkisiyle sivrisinek ısırığının oluşturduğu kaşınma ve yanma hissini alır.

 • Aspirin:

İyi bir iltihap sökücü olduğu için sivrisinek ısırıklarına karşı güvenle kullanılabilir.

YORUMLAR