23.09.2020 15:29
Seikilos Mezar Taşı Nedir? Seikilos Yazıtı nedir? Seikilos Ağıdı

Eski Yunan gömüt taşı olan Seikilos Mezar Taşı, 1882 ve 1883 yıllarında Aydın - İzmir demir yolunun inşaatı sırasında "Tralleis Antik Kenti"nde bulunan ve üzerindeki müziksel gösterimi ile tüm dünyanın ilgisini çeken ikinci müzikal eser olarak bilinmektedir. Son günlerde meraklıların araştırma yaptığı bu yazıt ile ilgili vatandaşlar: "Seikilos Mezar Taşı nedir? Seikilos kimdir? Seikilos Yazıtı nedir?" gibi sorular sormakta. Şimdi gelin hep birlikte taşın üzerinde yer alan sözlere ve notalara bir bakalım...

Dünyanın "Seikilos’un Şarkısı" olarak tanıdığı ve günümüze dek tarihi değerini korumayı başaran en eski müzik yapıtlarından biri olarak bilinen Seikilos Mezar Taşı 1966 yılından bu yana Danimarka Milli Müzesi'nde sergileniyor.

Adını ilk kez, 1882 - 1883 yıllarında İzmir - Aydın demir yolu inşaatı sırasında Tralleis antik kentinde Edward Purser tarafından bulunarak yurt dışına kaçırılması ile duyduğumuz Seikilos Mezar Yazıtı ile ilgili devletin resmi kurumları geri iade için bir takım çalışmalar da yapmış bulunuyor... 

Seikilos Mezar Taşı nedir? Seikilos kimdir? Seikilos Yazıtı nedir?

Yazıtın üzerinde bir müzik parçasının nota ve sözleri yer alıyor. Eski Yunan Mezar taşının m.ö 200 ile m.s 100 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmekte.

Mezar taşının Seikilos adlı kişinin karısı Euterpe’ye ya da babasına ait olduğu tahmin edilmekte.

Seikilos Mezar Taşı

Yazıtta, bulunan müzik sözleri, notaları  Seikilos Ağıdı ya da Seikilos’un Şarkısı olarak bilinmekte. Antik çağdan günümüze kalan en eski müzik eserlerinden ikincisi olan Seikilos Şarkısı'nın altındaki açıklamada “Ben bir taşım, bir imgeyim. Seikilos ölümsüz anısının sonsuz bir belirtisi olarak beni buraya koydu.” diye bir ibare yazılı.

Seikilos Mezar Taşı

Kitabede yer alan sözlerin Türkçe çevirisi ise şöyle: 

"Işılda henüz yaşıyorken

Gamı tasayı at bir kenara

Hayat çok kısa (Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme)

Ve her şey yenik düşerken zamana."

YORUMLAR