29.08.2019 17:48
Ezan Duası Nasıl Yapılır? / Ezan Duasının Anlamı

Ezan okunurken dinlemek, eşlik etmek, tasdik etmek ve bitince hemen arkasından “ezan duası”nı okumak her Müslümanın en güzel hasletlerinden biridir. Çünkü ezan duası Peygamberimizin sünnetleri arasında yer alır. Bu makalemizde: “Ezan duası nasıl yapılır?, Ezan duasının anlamı nedir?” sorusuna cevap bulacaksınız.

Ezanı dinlemek ve duasını yapmak en güzel sünnetler arasında yer alır. Bu sebeple ezan vakitleri geldiği sırada hayatın akışından 3 - 5 dakikayı ezanı dinlemeye ayarlamalıyız. Ezanı dinlemek ve müezzin söyledikçe tekrar etmek en faziletli sünnetlerdendir demiştik, aynı zamanda ezan vakitlerinde edilen duaların reddedilmediği vakitler olarak biliriz. Bu yüzden İslam âlemi için her ezandan sonra dua etmek çok mühimdir.

Bu faziletli sünneti sizlerde yerine getirmek istiyorsanız aşağıda vereceğimiz duayı ezberleyebilirsiniz.

Ezan Duası Nasıl Yapılır? / Ezan Duasının Anlamı

EZAN DUASI

Allahumme Rabbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd

EZAN DUASI ANLAMI

"Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb'i, Muhammed'e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O'nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır."

Ezan duasının Arapça yazılışı ise aşağıdaki gibidir;

Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ’dan Peygamber Efendimiz S.AV’in ezan duası hakkında şu sözlerini buyurdu;

“Ezanı işittiğiniz zaman, müezzinin söylediklerinin aynısını siz de söyleyin. Sonra bana salâvat getirin. Çünkü bir kimse bana bir defa salâvat getirirse, Allah buna karşılık ona on defa salât eder. Daha sonra benim için Allah’tan vesîleyi isteyin. Çünkü vesîle, cennette Allah’ın kullarından bir tek kuluna lâyık olan bir makamdır. O kulun ben olacağımı umuyorum. Benim için vesîleyi isteyen kimseye şefatim vâcip olur.” [ Müslim, Salât 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvud, Salât 36; Tirmizî, Menâkıb 1; Nesâî, Ezân 37.]

YORUMLAR