21.01.2021 15:37
Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Boşanmış aile çocuklarının psikolojisinde diğer ailelerin çocuklarına göre boşanma oranları daha yüksektir. Genellikle anne ve babanın boşanmasında, kadın çocuğuna (özellikle kız çocuklarına) "ben babandan çok çektim, sen oku bir mesleğin olsun. Eğer kocanla geçinemezsen güçlü ol, kimseye muhtaç olma" der. Bu durum aslında karı koca arasındaki güveni zayıflatmakta oysa evlilikte güven çok önemlidir. Bu haberimizde "Boşanmış aile çocuklarının psikolojisi nasıldır?, Boşanmış ailelerin çocukları da boşanır mı?" gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız...

Boşanma gerek din, gerekse sosyal hayatta hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Boşanma, yasalar çerçevesinde gerçekleştirilmiş olan evliliğin, tarafların karı-koca olarak hiç bir bağları kalmaksızın, eğer çocukları varsa hakları saklı kalmak üzere hakim kararıyla sona erdirilmesi ve tarafların başkalarıyla evlenebilmesine olanak sağlayan hukuki bir durumdur.

Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Karı - Kocanın Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Kara - koca arasındaki anlaşmazlıkların birçok bebebi olabilir. Ancak genel olarak boşanma nedenleri arasında:

 • Ekonomik güçlükler
 • Sağlık sorunları
 • İşsizlik
 • Alkol bağımlılığı
 • Kumar bağımlılığı
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Şiddetli geçimsizlik,
 • Aldatma veya ihanet

gibi daha bu listeyi arttırabileceğimiz bir çok sebep olabilir. 

Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Çocuklar ve eşlerin aileleri ile ilgili nedenler arasında ise:

 • Aşırı ilgisizlik
 • Aşırı kıskançlık
 • İhanet

gibi durumlar boşanmaya neden olabilir.

Ön kabul gerçekleşir

Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Psikolojide 'kendini gerçekleştiren ön kabul' diye bir yasa vardır. Bir insanın herhangi bir konuda ön yargısı varsa, bir müddet sonra ön kabul oluşan yasa kendini gerçekleştirmeye başlar. Meselâ, 'eşime güvenmiyorum, beni aldatabilir' düşüncesine sahip bir eşin güvensizliği, bir süre sonra davranışlarına yansır. Bunun üzerine eş de savunmaya geçer. Karşılıklı güvensizlik tepkisi verilir ve bağlar zayıflar. Burada anne, farkında olmadan çocuğun beynine evlilikle ilgili güvensizlik tohumu atmaktadır. Bunu yapmakla ona zarar vermekte, gelecekte boşanmasına zemin hazırlamaktadır.

Kendini tanımanın önemi

Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Bazen bunun tersi görüntüler de ortaya çıkabilir. Çocuk, 'annem boşandı, ben de boşanıp kendime geçimsiz dedirtmeyeyim' düşüncesiyle geçimsiz adamları düzeltmeye çalışır. Bunu başaran kadınlar az değildir. Bu davranış, kişinin hayattan alacağı dersle ilgilidir. İnsan hayatını, değişen bir varlık olduğunu bilerek ve kendini devamlı tanıyarak sürdürmelidir. Kendisini eksiksiz kabul eden insan bencildir, hayatı durgunlaştırır ve sorunlarla cesurca yüzleşemediği için hata yapar. Birçok boşanma sebebinin arkasında bencilce bazı istek ve duygular vardır.

Psikiyatrik yardım...

Boşanmış Aile Çocuklarının Psikolojisi… Boşanmış Ailelerin Çocukları da Boşanır mı?

Boşanmış ailerde kadın - erkek fark etmeksizin depresyona girme ihtimali bir hayli yüksektir. Bu tür olumsuzluklardan dolayı boşanma aşamasında olan karı - kocaların psikiyatrik yardım alması isabetli bir karar olur. Bu yardımın alınması her iki tarafın çıkarınadır. Çünkü böylece sağlıklı bir karar verilmiş, daha az hata yapılmış olur ve analitik düşünce yeteneklerinin bozulmasının önüne geçilmiş olur. 

Depresyonda beyin, sürekli stres hormonları salgıladığından hücreler arasındaki ileti ve beyindeki hücre yenileme faaliyeti yavaşlar.

İnsan sinir hücreleri sürekli gelişen hücreler arasında yer alır. Özellikle depresyon, bu hücrelerin genişlemesine engel olmaktadır. Bu da insan beynine zarar verir. Bozulan alana göre her insanda farklılıklar arza eden hedef organlarda ki bu bazılarında mide - bağırsak, bazılarında kalp - damar, bazılarında astım - alerji gibi birçok psikosomatik hastalığın oluşmasına neden olur. 

Örneğin, her boşanmadan tam olarak 6 ay ya da bir yıl sonra kanser hastalıklarına yakalanan kişiler vardır. Zira beyin, salgıladığı stres hormonu tarafından kemik iliğini savunmasız hale getirerek vücudun direncini ve savunma sistemini zayıflatmış olur. Bu durum karşısında vücutta uyuyan hastalıklar bir bir açığa çıkmaya başlar...

YORUMLAR