19.07.2019 11:48
Bebeklerde tırnak batması, Bebeklerde tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Batmış bir ayak tırnağı, cilde baskı yapan veya büyüyen bir tırnaktır. Baş parmak, en sık etkilenenlerden biri olmasına rağmen, bu sorun herhangi bir başka parmakta da ortaya çıkabilir. Genellikle bebeklerde tırnak batması, cildin kızarması veya şişmesi ile ilk belirtisini gösterecektir. Bu kızarıklığı veya şişliği gördüğünüz bölgeyi takibe almak iyi olacaktır.

Batmış bir ayak tırnağı, cilde baskı yapan veya büyüyen bir tırnaktır. Baş parmak, en sık etkilenenlerden biri olmasına rağmen, bu sorun herhangi bir başka parmakta da ortaya çıkabilir. Genellikle bebeklerde tırnak batması, cildin kızarması veya şişmesi ile ilk belirtisini gösterecektir. Bu kızarıklığı veya şişliği gördüğünüz bölgeyi takibe almak iyi olacaktır.

Bebeğinizin parmağı, özellikle bir ayakkabı ya da sıkı bir çorapla temas ettiğinde, hassas ve muhtemelen oldukça acı verici olacaktır. Bebeğiniz ağlayabilir ve parmağını veya ayağını çekebilir özellikle hareketleri bu acıyan yere doğru yönelebilir. Eğer yürüyorsa, yürürken topallayabilir veya yüzünü buruşturabilir.

Bir tırnak batmasında, tırnak enfekte olursa, kızarık ciltle çevrili beyaz veya sarımsı sıvı içeren bir kabarcık görürsünüz. Kabarcığın kopması durumunda bir miktar cerahat akabilir. Tırnak büyüdükçe şişme veya kızarıklık artabilir.

Bebeklerde tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizin ayağını günde iki veya üç kez, yaklaşık 10 dakika ılık (sıcak değil) sabunlu suya batırın. Çoğu bebek suyu sıçratmayı sever, bu yüzden onu buna ikna etmek çok zor olmamalıdır. Daha sonra kurulayın ve sorunlu bölgeye reçetesiz antibiyotik merhem veya krem ​​bir damla uygulayın.

Batığı, nazikçe ciltten uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz. Mümkünse, ayak tırnağını yavaşça kaldırmak için tırnaklarınızı kullanın ve tırnak ile cilt arasına az miktarda steril pamuk veya gazlı bez yerleştirin. Pamuğu veya gazlı bezi, batık ile tırnak arasını hafifçe kaldıracak kadar kullanın ve pamuğu günde birkaç kez değiştirin. Bebeğinizin bu işlemler için sakin kalmasını sağlayamazsanız, uyurken deneyin.

Eğer tırnak batmasının, bebeğinizi gerçekten rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, ona asetaminofen gibi dikkatle kullanılacak bir reçetesiz ağrı kesici vermeyi düşünebilirsiniz.

(Çocuğunuza asla nadir görülen fakat ölümcül bir hastalık olan Reye sendromunu tetikleyebilecek aspirin vermeyin. Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse, herhangi bir şey vermeden önce doktorunuza danışın.)

Bebeğiniz, ayak parmağı iyileşene kadar bol ayakkabı, sandalet veya çorap giydirin ve evde çıplak ayakla durmasına izin verin. Birçok durumda, yukarıdaki gibi pamuk veya gazlı bezli kurutma yöntemine başlayarak kremlediğinizde, birkaç gün içinde tırnak batması iyileşecektir.

Uygulamaları yapmadan önce doktorunuza danışın.

Tırnak batığı nedenleri

Çok uzun veya aşağı doğru kıvrılma eğiliminde olan tırnaklar

Tırnağa darbe alma, çok sıkı ayakkabılar veya çoraplar ayak tırnağının içeri girmesine neden olabilir.

Bebeklerde tırnak batması nasıl önlenir?

Bebeğinizin ayak tırnaklarını düzgün bir şekilde kesin

Ayakkabılarının ve çoraplarının iyi oturmasını sağlayın ve dar sıkı olanlarından kaçının

Tırnaklarını yuvarlak bir şekilde kesmeyin

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için tırnak makası kullanın.

Bebeğinizin ayak tırnaklarını, kendi başlarına kopabilecek veya yırtılacak kadar uzamadan önce mutlaka kesin. Örneğin uzun bir tırnak, çorabına sıkışırsa kırılabilir ve kalan kısım çok kısa olabilir ve dışarı çıkmak yerine ayak parmağının yanında büyümeye başlayabilir.

Öte yandan, bebeğinizin ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin. Daima tırnağın ucundaki beyaz rengi biraz bırakın ve keskin olmasın diye kenarları biraz törpüleyin.

Bebeğiniz ayak tırnaklarını kesmeye direniyorsa, uyurken yapın.

YORUMLAR