19.07.2019 12:10
Bebek Tuzlamak Zararlı Mıdır? Yeni Doğan Bebek Tuzlanır Mı?

Eski Roma’ya uzanan tarihten beri, bebek tuzlama hep var olmuş. Yunan ve daha önceki zamanlardan beri yapılan bebek tuzlama aslında en çok Roma zamanında yapılmış ve bu bir ayin şekline dönüştürmüştür. Bu durum, zamanla şekil ve yöntem değiştirmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Eski Roma’ya uzanan tarihten beri, bebek tuzlama hep var olmuş. Yunan ve daha önceki zamanlardan beri yapılan bebek tuzlama aslında en çok Roma zamanında yapılmış ve bu bir ayin şekline dönüştürmüştür. Bu durum, zamanla şekil ve yöntem değiştirmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Bebek tuzlamanın birkaç amacı vardır. Ülkemizde bebekler, yetişkinlik zamanlarında teri kokmasın ve bebek zamanlarında da pişik görmesin diye tuzlanır. Peki, bebek tuzlamak zararlı mıdır? Faydalı mıdır? Bebek nasıl tuzlanır gibi sorularınızı araştırdık ve işte sizlerle paylaşıyoruz…

Bebek Tuzlamak Zararlı Mıdır?

Bebek tuzlamak zararlıdır. Uzmanlar bu konuda, ebeveynlerden dikkatli olmalarını ve bu adeti bırakmalarını istiyor. Bebeğinizin cildine sürülen tuzları, bebeğinizin cildi emer. Bu da bebeğinizin kanındaki tuz oranının yükselmesine sebep olur. Bunun adı Hipernatremi’dir. Kandaki tuz oranı artan bebekler Dehidrasyon ve beyin kanaması riskiyle karşı karşıya kalırlar. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan bebek yağları veya zeytinyağı ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz fakat lütfen ölümle sonuçlanabilecek bu tuzlama olayını hayatınızdan tamamen kaldırın.

Yeni Doğan Bebek Tuzlanır Mı?

Bebek tuzlama işlemi özellikle yeni doğanlarda daha çok yapılıyor fakat bu durum bebeğin yaşamını daha da çok riske atıyor çünkü yeni doğan bebeklerde tuzlama işlemi sonrası sıvı kaybı ve beyin kanaması meydana geldiği tespit edildi. Bu da maalesef ölümle sonuçlanabiliyor. Lütfen eski gelenekleri yapmadan önce iyice bir araştırınız.

Bebek Nasıl Tuzlanır?

Bebek tuzlamanın birkaç yöntemi vardır. Bunlar genellikle suyun içinde tuzun erimesi ve bu tuz ile bebeğin çeşitli bölgelerinin silinmesiyle meydana geliyor. Bazen büyük tuz kristalleri bebeği tahriş edebilir diye ince tuzlar tercih ediliyor fakat bu da bebeğinize verecek zarardan, onu kurtarmıyor. Eski zamanlar tuz beyaz altın olarak görüldüğünden, bebek tuzlama işlemi sırasında sadece birkaç tutam tuz kullanılırken, zamanla tuzun değerini kaybetmesi ve kolay ulaşılabilir ve ucuz olması sebebiyle, bir tutam yerine bir avuç kullanılmıştır. Hatta bazı yörelerde bebeği, salamuraya yatıranlar bile vardır.

Bebek tuzlamak zararlıdır. Lütfen bebeklerinize tuz uygulamayınız.

Bebek Ne Zaman Tuzlanır?

Bebek tuzlama işlemi, bulunulan bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bazen bebeklerin 40. Gününde, bazen yeni doğduklarında, bazen ise göbek bağları düştüğünde uygulanmaktadır.

YORUMLAR