14.06.2017 00:23
Apple'dan sürücüsüz araç teknolojisi hamlesi

ABD'li teknoloji devi Apple'ın CEO'su Cook, firmanın sürücüsüz araç teknolojisi alanında araştırma yaptığını söyledi.

ABD'li teknoloji devi Apple'ın Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, Bloomberg TV'deki mülakatında, firmanın sürücüsüz araç geliştirme konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Söz konusu teknolojinin Apple için "temel" olduğunun altını çizen Cook, "Biz, otomatik sistem teknolojisine odaklandık. Bu teknoloji bütün yapay zeka projelerinin anası niteliğinde. Muhtemelen üzerinde çalıştığımız en zor yapay zeka projesi olduğunu söyleyebilirim." ifadesini kullandı.

Cook, otomatik sistem teknolojilerinin üç sınıfa ayrıldığına işaret ederek, elektrikle çalışan araçların, sürücüsüz araç teknolojisinin ve özel otomobil sahiplerinin taksicilik yapmasına imkan sağlayan mobil uygulamaların aynı anda gelişim göstermeye devam ettiğini vurguladı.
Apple'ın "Titan Projesi"nde yaklaşık bin mühendis çalışıyor

Apple'ın 2014'te başlayan "Titan Projesi" (Project Titan) adıyla bilinen sürücüsüz araç teknolojisi programında şu anda yaklaşık bin mühendisin çalıştığı tahmin ediliyor.

Nisan ayında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde "sürücüsüz araç teknolojisi" testleri için izin alan Apple, bu eyalette izinleri bulunan Volkswagen, Mercedes Benz, BMW, General Motors, Ford, Nissan ve Honda gibi dünya otomotiv devleriyle ve Google, Tesla, Uber gibi teknoloji şirketleriyle yarışıyor.

YORUMLAR