16.05.2018 23:19
Blatter, Michel Platini'yi sorumlu tuttu

Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2022 Dünya Kupası ev sahipliğinin Katar'a verilmesinin arkasında, dönemin UEFA Başkanı Michel Platini olduğu iddiasını yineledi.

Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2022 Dünya Kupası ev  sahipliğinin Katar'a verilmesinin arkasında, dönemin UEFA Başkanı Michel Platini  olduğu iddiasını yineledi.

Blatter, TRT World'de katıldığı programda, çocukluğu, 2018 ve 2022  Dünya Kupası adaylık süreci, FIFA'daki başkanlık döneminin ardından futbol  dünyasında yaşanan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

FIFA Etik Kurulu tarafından verilen 6 yıl hak mahrumiyeti cezası  sonrası doğup büyüdüğü İsviçre'nin Visp kasabasında hayatını sürdüren Blatter,  gittiği ilkokulda futbol oynamanın yasak olduğunu söyledi. Blatter, oynadıkları  ortaya çıktığında, okulda öğretmenleri, evde de ayakkabılarını kirlettiği için  annesi tarafından cezalandırıldığından bahsetti.

82 yaşındaki Blatter, futbolculuk hayalinin başlamadan bittiğini  belirterek, "Küçükken Lozan Kulübünden teklif aldım. Babam, 'Hayatını futbolla  kazanamazsın.' diyerek sözleşmeyi yırttı." ifadelerini kullandı.

Blatter, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası ev sahiplerinin belirlendiği  2010'da, FIFA İcra Kurulu içinde ilk turnuva için Doğu Avrupa, ikincisi içinse  Amerika'dan bir ülkenin öne çıktığını kaydetti.

İsviçreli futbol adamı, 2022'deki turnuvanın Katar'a verilmesinin  arkasında, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve dönemin UEFA Başkanı  Michel Platini olduğu yönündeki iddiasını da yineledi. Blatter, Sarkozy ile  dönemin Katar Prensi Şeyh Temim bin Hamed el-Sani arasındaki görüşme sonrası  ibrenin, Platini'nin de desteğiyle Katar'a yöneldiğini öne sürdü.

Blatter, Platini ile arasındaki telefon görüşmesi ve ardından  yaşananlar hakkında şunları söyledi:

"(Platini) Paris'te Cumhurbaşkanı Sarkozy ile görüşmesinin ardından  beni aradı. 'ABD'nin ev sahipliği konusunda bir sorun var. Çünkü Cumhurbaşkanı,  Fransa ile Katar arasındaki ticari ilişkiler nedeniyle Katar'ın ev sahipliğinin  dikkate alınmasını rica etti.' dedi. Bunun üzerine icra kurulunda UEFA'yı temsil  eden 4 üyenin oyu, sonucu değiştirdi."

Blatter, "Adaylık sürecinde beIN Sports ile FIFA arasında değeri 100  milyon doları bulan bir sponsorluk anlaşması yapıldığından söz ediliyor. Bunun,  icra kurulunun kararına etkisi oldu mu?" sorusu karşısında, dönemin FIFA Etik  Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garcia'nın, Rusya'nın 2018, Katar'ın  da 2022 Dünya Kupası'na adaylık süreci hakkında hazırladığı raporu hatırlatarak  yanıt verdi.

Raporda, Dünya Kupası adaylık sürecinde Rusya ve Katar'ın, yolsuzluk  ya da rüşvete karıştığına dair yeterli kanıt bulunmadığı sonucuna varıldığını  vurgulayan Blatter, "Herhangi bir ödemenin, kararı etkilediğini düşünmüyorum."  dedi.

Blatter, 2018 FIFA Dünya Kupası'nda kullanılacak Video Yardımcı Hakem  (VAR) uygulamasını, insan faktörünü futboldan çıkarması nedeniyle  desteklemediğini dile getirdi.

Halefi ve vatandaşı Gianni Infantino'nun başkanlığı hakkında yorum  yapmayı etik bulmadığını söyleyen Blatter, yalnızca "Benden sonraki yönetim çok  iyi mali olanaklara sahip." demekle yetindi.

FIFA'daki yolsuzluk skandalı

Rusya ve Katar'ın, Dünya Kupası'nın ev sahipliklerini alması, diğer  aday ülkeler tarafından yapılan itirazların ardından incelemeye alındı. Dönemin  FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garcia, konu hakkında  hazırladığı 430 sayfalık raporu, 2014'ün eylül ayında FIFA'ya gönderdi.

Garcia, raporu ele alan FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu Başkanı  Hans-Joachim Eckert'ın hazırladığı ve soruşturmanın kapatılmasını öngören 42  sayfalık değerlendirmeye, somut bilgi yetersizliği ve verilerin hatalı olması  iddiasıyla itiraz etti. 2014'ün aralık ayında da itirazının FIFA Disiplin  Kurulunca reddedilmesini protesto etmek amacıyla istifa etti. Bu durum, özellikle  UEFA'nın tepkisini çekerken, Başkan Sepp Blatter'in FIFA'daki koltuğu da ciddi  biçimde sallanmaya başladı.  

2015'in mayıs ayında ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında,  FIFA'nın üst düzey yöneticileri İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen operasyonla  gözaltına alındı. İddianamede adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana  yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlandı.

Birkaç saat sonraysa 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği  sürecinde "kara para aklandığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü yönetildiği"  gerekçeleriyle İsviçre Başsavcılığı tarafından FIFA'ya soruşturma başlatıldı ve  Zürih kentindeki merkez binasında bulunan tüm belgelere el konuldu.

Olaylardan 2 gün sonra düzenlenen kongrede 5. kez FIFA Başkanı seçilen  Blatter, uluslararası kamuoyunun tepkisini topladı. Blatter, seçildikten 4 gün  sonra istifa edeceğini açıkladı.

FIFA'daki krizin siyasi boyutu olduğunu savunan Blatter'e, hakkındaki  etik soruşturması sonucu 6 yıl hak mahrumiyeti cezası verildi. Yaşananlar sonrası  UEFA Başkanı Michel Platini'nin de aralarında bulunduğu birçok üst düzey FIFA  yetkilisi de çeşitli sürelerde hak mahrumiyeti cezaları aldı.

YORUMLAR