10.07.2018 08:50
Yeni kabinede KİMLER var? 2018 Yeni kabinede kimler bakan oldu? (Yeni Kabine tam liste ÖĞREN)

24 Haziran seçimleri AK Parti'nin zaferiyle sonuçlandı. TBMM'de tarihi bir gün yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bu akşam açıkladı. Yeni kabinede kimler olacak? Tüm Türkiye açıklanacak olan kabine listesinde hangi isimlerin olacağını sorgulamaya başladı. Merakla beklenen kabinede kimler bakan olacak? 2018 Yeni kabinede kimler bakan oldu? Yeni Bakanlar TAM LİSTE ÖĞREN! Yeni kabine tam liste öğren... İşte yeni kabinedeki bakanlar listesi. Yeni bakanlar tüm liste açıklandığında haberimizden öğrenebilirsiniz Kabine listesine ait tüm detaylar haberimizde...

YENİ KABİNEDE KİMLER OLACAK? KABİNE BAKANLAR LİSTESİ BELLİ OLDU MU? YENİ KABİNE TAM LİSTE ÖĞREN!

Ve büyük gün geldi çattı. TBMM'de tarihi bir gün yaşandı.  Kabine listesi açıklandı mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ederek yeni sistemin “ilk başkanı” olarak görevine başlayacak. 24 Haziran seçimlerinden sonra herkes yeni kabinede hangi isimlerin olaccağını merak etmeye başladı. İçişleri Bakanı kim olacak? Yeni kabinede hangi isimler var? 2018 Yeni kabinede kimler var? Yeni kabine bakanlar tam liste öğren! Yeni kabinede geri sayım başladı. Herkes bu akşam belli olacak kabinedeki isimlere kilitlendi. Yeni kabine tam listeb öğren... Kabine listesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni öncesi yeni KHK yayınlandı. 703 Nolu KHK ile bazı bakanlıklar birleştirildi. Yeni kabineye dair tüm detaylar haberimizde... 2018 yeni kabine listesi açıklanır açıklanmaz haberimizden takip edebilirsiniz. 

 YENİ KABİNE BAKANLAR LİSTESİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

2018 Yeni kabinede kimler var? İşte yeni kabinedeki isimler | Yeni Kabine tam liste -ÖĞREN- 2018 Yeni kabinede kimler var? İşte yeni kabinedeki isimler 24 Haziran seçimleri Ak Parti'nin zaferiyle sonuçlandı. TBMM'de tarihi bir gün yaşanacak. Yeni kabine için geri sayım başladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabine listesini bu akşam açıklayacak. Yeni kabinede kimler olacak? Tüm Türkiye açıklanacak olan kabine listesinde hangi isimlerin olacağını sorgulamaya başladı. Merakla beklenen kabinede kimler bakan olacak? 2018 Yeni kabinede kimler bakan oldu? Yeni Bakanlar TAM LİSTE ÖĞREN! İşte yeni kabinedeki bakanlar listesi. Yeni bakanlar tüm liste açıklandığında haberimizden öğrenebilirsiniz Kabine listesine ait tüm detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabine için 9 Temmuz tarihini verdi. Hangi isimlerin kabinede yer alacağı merak konusu oldu. Yeni kabine için pek çok ismin adı geçti. Her şey bu akşam belli olacak. 16 Nisan referandumunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen uygulanmaya koyulacak. 

YENİ SİSTEMDE KABİNE LİSTESİ BELLİ OLDU MU?

İŞTE YENİ KABİNE! YENİ BAKANLAR KİMLER? İSİM İSİM LİSTE


Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

HULUSİ AKAR MİLLİ SAVUNMA BAKANI OLDU
Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

BERAT ALBAYRAK, HAZİNE VE MALİYE BAKANI OLDU
Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

Sanayi ve Kalkınma Bakanı: Mustafa Varank

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de mazbatasını alarak yemin etti. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreni için geldiği TBMM’de Durmuş Yılmaz'dan sonra en yaşlı milletvekili olan AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü tarafından karşılandı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı bandosu eşliğinde yürüyerek tören kıtasını selamladı. Şeref merdivenlerinde Erdoğan'ı Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve milletvekilleri karşıladı. Erdoğan, Şeref Holü’nde ise vatandaşlar tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı TBMM Şeref Kapısı önünde geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz karşıladı. AK Parti ve MHP milletvekilleri Erdoğan'ın Genel Kurul salonuna gelişi ile birlikte ayağa kalkarken, CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekillerinin Erdoğan'ın salona girişi ve yemin etmesi sırasında ayağa kalkmadıkları görüldü. Geçici Meclis Başkanı Yılmaz'ın elinden mazbatasını alan Erdoğan, daha sonra yemin etti. Erdoğan'ın Meclisteki yeminiyle birlikte parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti


Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan ile Esra Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan ve torunları, yemin törenini Şeref Locası'nda takip etti. Bilal Erdoğan, çocukları ve eşiyle birlikte şeref locasında selfie çekti. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, eski TBMM Başkanları İsmail Kahraman ile Bülent Arınç, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç, sanatçı Mustafa Ceceli ve televizyon programcısı Müge Anlı katıldı. İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdürü Hamit Arvas, TGRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ercan Seki, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan ve Türkiye Gazetesi Yayın Koordinatörü Yücel Koç da yemin törenini takip etti. 

YENİ KABİNE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kamuoyunda bu aralar en çok merak edilen konular arasındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde düzenlenen AK Parti İl Başkanları toplantısında yeni kabinenin ne zaman açıklanacağını duyurdu. Erdoğan yeni Bakanlar Kurulu'nun 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağını duyurdu. Pazartesi günü saat 21.00'da açıklanması beklenen yeni kabinede kimler olacağı da ayrı bir merak konusu.

YENİ BAKANLAR KURULU'NDA YER ALAN BAKANLAR? TAM LİSTESİ KİMLER?

Yeni Bakanlar Kurulu'nun açıklanacağı tarih netleşti. Ancak kabinede kimlerin yer alacağı halen belirsizliğini koruyor. Yeni sistemle beraber milletvekilleri, bakan olmazken; bakan olanların da milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Halihazırda görevdeki bakanların büyük bir çoğunluğu 24 Haziran seçimlerinde yeniden milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada hem parti dışından hem de milletvekilleri arasından isimlerin yeni kabinede yer alacağını belirtti. 9 Temmuz Pazartesi günü Erdoğan ile beraber yeni Bakanlar Kurulu'nun açıklanmasıyla yeni sistem artık tamamen başlayacak.

Bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildiBakanlıkları birleştiren KHK yayımlandı

Bakanlıkları birleştiren KHK yayımlandı. Bakanlıkların teşkilat yasaları lağvedildi.

Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Bazı bakanlık ve kurumların teşkilat ve görevleri hakkındaki kanunlar yürürlükten kaldırıldı.

Maliye Bakanlığı yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı kuruldu. Çalışma ve Soyal Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birleştirildi.

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oldu. 

YABANCI KONUKLAR ANKARA'YA GELİYOR


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne katılacak yabancı konuklar, Ankara'ya gelmeye başladı.
Törene katılmak için Türkiye'ye gelen ilk devlet başkanlarından biri Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodore Obiang oldu. 
Ceiba Intercontinental adlı uçakla saat 08.35'te Ankara'ya varan Obiang, Esenboğa Havalimanı'nda askeri törenle karşılanarak havalimanının şeref salonunda misafir edildi. 
Kongo Cumhuriyeti Meclis Başkanı Isidore Mvouba da törene katılmak için sabahın erken saatlerinde Ankara'ya ulaştı. 

RESEPSİYON VERECEK


Erdoğan, Külliye’deki “yeni sisteme geçiş” töreninin ardından iş, sanat ve spor camiasından davetlilere resepsiyon verecek. 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler, STK’lar, Meclis’te grubu oluşan siyasi partilere de davet gittiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Külliye’den vatandaşlara da hitap etmesi ve yeni dönemle ilgili mesajlar vermesi bekleniyor.

YENİ KABİNEYİ AÇIKLAYACAK


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak akşam saat 21.30'de yeni kabineyi açıklayacak. Böylece, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi de resmen başlamış olacak. Aynı gün ilk Cumhurbaşkanlığı KHK'sı da yayınlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü devlet geleneğine uygun şekilde ilk yurt dışı ziyaretini, dost ve kardeş ülkeler Azerbaycan ile KKTC’ye gerçekleştirecek.

KHK ile bazı bakanlıklar birleştirildi

- Çalışma Bakanlığı ile Aile Bakanlığı birleştirildi. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı oluşturuldu.

- Maliye Bakanlığı’nın ismi Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak değiştirildi.

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı oluşturuldu.

- Bakanlar Kurulu ibaresi "Cumhurbaşkanı" oldu.

 

YORUMLAR