08.04.2014 13:21
Rusya yanlısı militanlar güvenlik karargahından çıkarıldı

Ukrayna Güvenlik Servisleri’nin Donetsk kentindekini karargahını işgal eden Rusya yanlısı silahlı militanlar binadan çıkarıldı.

Ukrayna Güvenlik Servisleri’nin (SBU) Donetsk kentindekini karargahını işgal eden Rusya yanlısı silahlı militanlar binadan çıkarıldı. Ukrayna geçici Devlet Başkanı Oleksandr Turçinov’un bürosundan yapılan açıklamada, silahlı militanların gece yarısı SBU görevlilerince karargahtan çıkarıldıkları bildirildi. Gelişmeler üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı, protestoculara karşı güç kullanarak mevcut krizi tırmandırmaması konusunda Ukrayna'yı uyaran bir açıklama yayımladı. Donetsk’in yanı sıra Ukrayna’nın doğu kentleri olan Kharkiv ve Lugansk’ta da yerel yönetim ve SBU’ya ait binalar Rusya'ya katılmak amacıyla referandum yapılması talebiyle eylem yapan Rus yönetimi yanlısı 1000-1500 kadar gösterici tarafından işgal altında tutuluyor.
Lugansk kenti polis yetkilileri, dün yaptıkları açıklamada, kentteki yerel SBU karargahı ve cephaneliğinin kendilerini “Güneydoğu Ordusu” olarak tanıtan militanların eline geçtiğini duyururken, yerel kolluk teşkilatı yetkilileri kente giden tüm yolların ulaşıma kapalı olduğunu bildirmişti.

Turçinov ile Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk, dün olaylara ilişkin ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, doğrudan doğruya Rusya’yı suçlayarak Ukrayna’nın doğu kentlerindeki yerel devlet binalarına yönelik saldırıların planlanması ve düzenlenmesinde bu ülkenin parmağı olduğunu ileri sürdü.  Kırım Özerk Bölgesi’nin geçen ay Rusya'ya tek taraflı olarak bağlanmasına göndermede bulunan Turçinov, saldırıların yeni bir “Kırım senaryosu” oluşturma arzusundaki Rusya tarafından planlandığını söyledi.  Ukrayna ulusal televizyonunda halka hitaben bir konuşma yapan Turçinov, “Ukrayna’yı parçalamaya yönelikRusya operasyonu bugün başladı” ifadesini kullandı. Turçinov, “Ukrayna’nın düşmanları bir Kırım senaryosu oynamaya çalışıyor ama bu olmayacak” diye konuştu.
Yatsenyuk da olağanüstü kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Durumu istikrarsızlaştırmayı ve yabancı askerlerin sınırı geçerek ülkemizin büyük bir kısmını işgal etmesini sağlamayı amaçlayan bir plan başlatıldı. Ama biz buna izin vermeyeceğiz” dedi. Donetsk kentinde bulunan eski Ukrayna Başbakanı ve ülkede yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Yulia Timoşenko da Turçinov’un iddialarına destek vererek, protestocuların büyük bir kısmının Rusya güvenlik servisi FSB tarafından kiralandığını ve eğitildiğini öne sürdü. Yatsenyuk da kabine toplantısında protestocuların büyük bir bölümünün belirgin bir Rus aksanıyla konuştuklarını ileri sürerek, Timoşenko’nun görüşlerini paylaştı.
Rusya’da Sovyetler Birliği dönemindeki KGB’nin yerine kurulan FSB’nin, Kırım’daki olayların benzerini oluşturmak amacıyla büyük kentler ve çevresindeki önemli bölgelerin kontrolünü ele geçirmek üzere Ukrayna’ya “yerel meşru müdafaa grupları” kisvesi altındaki özel kuvvet birlikleri gönderdiğine ilişkin şüpheler, olaylarla Rusya arasında ilişki bulunduğu iddialarının ortaya çıkmasına yol açıyor.

İçli köfte tarifini sizler için hazırladık. İşte detaylar Detay

YORUMLAR