16.06.2017 12:58
Erdoğan cevapladı, savaş çıkarsa Türkiye Katar'ı savunur mu

Erdoğan, "Türkiye acaba Katar’ı savunma noktasına kadar hazır mı? Burada bir çatışma veya savaş çıkarsa Türkiye’nin savaşa girmesi söz konusu mu?" sorusuna cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz RTP kanalına bir mülakat  verdi. Erdoğan'ın açıklamalarında en geniş yeri Katar krizi aldı.

ÇOK CİDDİ KUMPAS VAR

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki krizle ilgili soruya Erdoğan,  şöyle yanıt verdi:

"Katar bizim, yani benim 15 yıllık Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığım  döneminde yakından, çok iyi tanıdığım bir ülke. Ve şu anda Katar’a yapılan  uygulamanın doğru olmadığını görüyorum. Katar’a yapılan bir başka ülkeye olduğu  zaman biz orada da o ülkelerin yanında hep yer aldık. Yani bir taraftan gıda  ambargosuydu, bir taraftan ne bileyim başka türlü ambargolardı vesaire..

Bunların  hiçbirini kabul etmedik. Bir defa şu ana kadar ben çok değişik ülkelerle de buna  yönelik telefon görüşmeleri yaptım, 15’i falan buldu ve onlara bu konuyu tabii ki  anlatıyorum. Ve burada aslında çok ciddi bir kumpas görüyorum ve bu şık değil.  Katar, halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan bir ülkedir. Şu anda ona karşı  böyle bir hareketi, yaptırımı uygulayanlar da Müslüman. Müslüman Müslümanla, hele  hele böyle bir Ramazan ayında böyle bir yaptırıma gitmemesi gerekir, bunu bizim  diyalog yoluyla çözmemiz gerekirdi. Şu anda da biz istiyoruz ki bayrama kadar  diyalog yoluyla bu çözülsün, gayretlerimiz bunun için. Bu konuda Suudi Arabistan  Kralı Hadim-ül Haremeyn Şerifeyn burada bu adımı atabilir. Ve en büyüğü olması  hasebiyle de Körfezin, hele hele Körfez İşbirliği Konseyinin bu konuda atacağı  bir adımla bu iş çözülür. Ve şu mübarek Ramazan ayında Suudi Arabistan’a bana  göre yakışan da budur. Temenni ederim ki bayrama kadar bu iş çözülsün ve Suudi  Arabistan burada büyüklüğünü ortaya koysun."

ÇATIŞMA ÇIKARSA TÜRKİYE KATAR'I SAVUNUR MU?

Erdoğan "Türkiye acaba Katar’ı savunma noktasına kadar hazır mı?  Burada bir çatışma veya savaş çıkarsa Türkiye’nin savaşa girmesi söz konusu mu?" sorularına karşılık

"Bakın bunlar beklenen, istenen, arzu edilen şeyler değil.  Biz bir defa bölgede böyle bir şeyi asla istemeyiz. Fakat şu arada biliyorsunuz  Amerika’nın orada üssü var, Fransa’nın üssü var ve bu üslerin orada kurulmasına  kimse ses çıkarmazken biz bölgenin güvenliğine yönelik 2014 yılında gelen talep  üzerine orada bir üs kurma çalışmasını başlattık, sene 2014. Ve Meclis’ten geçme  sürecini de bu arada onu bitirdik, Meclis’ten de geçti. Fakat ben Katar’da bu  üssü kurarken, kurduktan kısa bir süre sonraydı, Suudi Arabistan’a yaptığım resmi  ziyarette Hadimul Harameyn Şerifeyn’e, yani Salman Bin Abdülaziz’e aynı teklifi  yaptım, dedim ki, eğer uygun bulursanız biz Suudi Arabistan’da da bir üs  kurabiliriz dedim. Bana kendileri o zaman bunu bir değerlendirelim dedi. Tabi o  gün, bugündür oradan herhangi bir şey gelmedi."

2014'TE BAŞLADI

Türkiye'nin Katar’da attığı bu adımın sadece Katar’a yönelik değil,  Körfez’in bütününe, Körfez’in istikrarına yönelik bir adım olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ve bu çalışma da 2014’te başladı, işin hukuki boyutuyla başladı, daha  sonra oradaki adımlar atıldı ve bir miktar oraya asker gönderildi, şimdi ise  orada teknik incelemeleri yapmak üzere dar kapsamlı bir 3 kişilik heyet ayrıca  gönderildi, onlar da orada bu çalışmaları yerinde inceleyecekler ve ondan sonra  sayı itibariyle oradaki sayıyı daha da arttırarak üssümüzü orada çok daha diyoruz  ki farklı bir konuma getirelim. Ama hedef, dediğim gibi tamamen Körfez’in  bütününe yönelik bir barışın güvenilirliğini sağlamaya yönelik adımdır.?" dedi.

YORUMLAR