11.05.2018 16:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyada bir numarayız

Ekonomideki gelişmelerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizi ne kur spekülatörleri ne faiz lobisi ilgilendirir" dedi. Geçen yılın ortalaması 7.4 büyüme oranı var. Dünyada bir defa biz bir numarayız. OECD ülkeleri arasında 2 numarayız. dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Konferans Salonu'nda düzenlenen TOBB Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Hanımefendi ve beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün burada girişimcilik ruhumuz ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 74. Genel Kurulu'nun iş dünyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

SALDIRILARI SİZLERLE BİRLİKTE GÖĞÜSLEDİK
Bizi ne kur spekülatörleri ne faiz lobisi ne derecelendirme kuruluşu maskesi altında gizlenen Türkiye düşmanları ilgilendirmez. Bugüne kadar ekonomide attığımız her adımı sizlerle istişare ederek attık. Tüm toplantılarda sizlerle birlikte olmaya gayret ettik. Ortak aklın gereği ne ise onu yapmaya gayret ettik. Ülkemize karşı son yıllarda artan saldırıları sizlerle birlikte göğüsledik. Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmaya çalışanların önünü hep birlikte kestik.

KOL KOLA GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLUNDA YÜRÜYECEĞİZ
Yeri geldi kefen paramızı dahi sermayemize eklemek zorunda kaldık ama namerde fırsat vermedik. Yeri geldi kan kustuk ama kızılcık şerbeti içtik deyip yolumuza devam ettik. Hiç beklemediğimiz yerlerden hiç beklemediğimiz darbeler yedik ama umutsuzluğa kapılmadık. Samimiyetle çalışmaya devam ettikçe Rabbim önümüze sürekli yeni kapılar açtı. Yine sizlerle kol kola büyük güçlü Türkiye yolunda yürüyeceğiz.

FARKLILIKLAR BİZİM GÜCÜMÜZDÜR
Buradaki farklı fikirlerden, farklı inançlardan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Bu farklılıklar bizim gücümüzdür. Aynı evde yaşayanlar nasıl kardeşse, sizlerin her birini de kardeşim olarak kabul ediyorum. Sizlerin sevinci, bizim sevincimizdir.

HOYRAT BİÇİMDE ÜZERİNE ÇULLANIYORLAR
Ekonomi nazik bir alan, söylentilere, dedikodulara çok açık olan ekonomiye ne derece titizlikle yaklaşıyorsak, birileri de o derece hoyrat biçimde bunun üzerine çullanıyor. Tamamen küresel ekonomide yaşanan dalgalanmaların eserini, sizleri ve milleti rahatsız etmek için var güçleri ile çalışıyorlar.

DÜNYADA BİR NUMARAYIZ
Geçen yılın ortalaması 7.4 büyüme oranı var. Dünyada bir defa biz bir numarayız. OECD ülkeleri arasında 2 numarayız. Bu ülke ile kredi derecelendirme kurumu şunu söylemiş. Bunları bırakın.

SEN ONLARA NOT VER, BİZE VEREMEZSİN
Kredi derecelendirme kuruluşunun da şu an mensubu değiliz, dolayısıyla bizimle ilgili bir not verme yetkin yok. Sen hangi öğrencilerin hocasıysan onlara not ver, bize veremezsin. Ve inşallah bu sene de ilk çeyrekte gelecek olan şuan görünen o, bu geçen yılın ortalamasına göre bizim tahminimiz.

TÜRKİYE ARTIK KABINA SIĞMAYACAK
Türkiye artık kabına inşallah sığmayacak. Seçime gidiyoruz, bu halde kabına sığmayacak. Çok haklı bir ivmeyi biz yakalamış durumdayız. Petrol fiyatlarının 40 dolarlar düzeyden 80 dolara gittiği küresel finans akışındaki ciddi daralmanın yaşandığı sonuçlar, geleceğimiz için hepimize ümit veriyor.

BU SEÇİMDE NE Mİ OLACAK?
Bir devlette bu darbe olacak başka ülkelerde yağmalar başlar, bunları dünyada yaşıyor ve görüyoruz. Biz bunların hiç birini yaşamadık. Neden? Zemin sağlam ve inanıp, güveniyoruz. Cevabımızı G20'de birinci büyüme oranı ile verdik. Şimdi seçimi dillerine dolamışlar onun üzerinden piyasaları tedirgin etmeye çalışıyorlar. Bu seçimde ne mi olacak? Bundan öncekilerde ne olduysa o olacak. Milletimiz sandığa gidecek özgür iradesiyle tercihini yapacak, ortaya çıkan sonuca da herkes rıza gösterecek. Demokrasinin güzelliği budur biz bu güzelliğe hastayız. Önemli olan kimin ne dediği değil önemli olan milletimizin sandıkta nasıl bir irade ortaya koyduğudur. 24 Haziran'da benim milletin bu oyunları çevirenlerin oyununu bozacak.

BU REFAHIN BİR GÖSTERGESİDİR
Çocukluğumuzda biz uçağa binemezdik, sırt üstü yatar havadan geçen uçağı seyrederdik. Artık 6-7 havayolu var. Sözümüz bizim neydi; bunun halkı yolu yapacağız demiştik ve biz bunu halkın yolu yaptık. Artık biliyorsunuz dünyada en fazla destinasyona uçan THY. Bir numarayız. Filomuz 5-6-7 bu aralarda gidip geliyoruz. Geniş gövdeli uçaklarla bir hava yolu... Bu refahın bir göstergesidir. Eğer bunlar olmazsa siz güçlü bir ülke olmazsınız. Ortadaki gerçeği de görmezden gelemeyiz.

FAİZ MÜCADELESİNDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Piyasalardaki durgunluğun teşhisini yapmak bizim görevimizdir. Ekonomideki sorumlu olan tüm arkadaşları davet edip oturduk, değerlendirme yaptık. Hemen ertesi gün o değerlendirme kendini gösterdi. Bir anda kur oynamaya başladı. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Ben inancımı söylüyorum. 24 Haziran'da milletim görevi tekrar yola devam dediğinde faiz mücadelesinden zaferle çıkacağımızı söylüyorum.

FAİZ ENFLASYONUN SEBEBİDİR
Çünkü benim inancım şu; faiz her kötülüğün hem anası hem babasıdır. Faiz enflasyonun bir defa sebebidir. Enflasyon neden değildir, neticedir. Faiz nedendir. Dolayısıyla bizim faizi aşağı çekmemiz lazım. Amerika'da, Japonya'da Avrupa'da, İsrail'de böyle mi böyle. Biz, faizi yüksek tutmakla övünüyoruz. Oyuna geliyoruz. Geldiğimiz de 63'tü, indirdik. Enflasyon 30'du, 4.6'ya kadar enflasyonu indirdik. Sonra ne oldu? Batı bizde Gezi olaylarını patlattı. Bunu arkadaşlarımıza bile anlatamadık.

EKONOMİYE OLUMLU YANSIMALARI OLACAK
Bir takım tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Bir kısmını hızlandırdık, mecliste görüşülen Varlık Barışı Kanunu bunlardan biriydi. Birtakım tedbirler vardı, iş yapma kolaylığı ve teşviklerle ilgili açıklamalarımızı biliyorsunuz. Kamu banakları öncülüğünde gayrimenkul sektörü için düşük faizli uygulamayı başlattık. KGF kısa sürede sonuçlanacak, emeklilerimize iki dini bayramda verilecek ikramiyeler başta olmak üzere, dar gelirli kesime adımları da ekonomiye olumlu yansımaları olacaktır.

ULUSLARARASI YATIRIMCILARI ÜLKEMİZE ÇEKMEYE TEŞVİK ETMEYE İHTİYACIMIZ VAR
Bütçe disiplinine bağlılığımızı sürdürüyoruz. Açık piyasa ekonomisi Türkiye'nin vazgeçilmezidir. Türkiye'yi sadece mevcut kaynaklarımızla büyütemeyeceğimizin farkındayız. Uluslararası yatırımcıları ülkemize çekmeye teşvik etmeye ihtiyacımız var.

BUNU BERABER YAPACAĞIZ
'Para ürkektir' derdi hocam. Kendisi için uygun olan yer neresiyse para oraya kaçar derdi. Onun için kendini güvende hissettiği yere para akar. Yatırım için yer arayan sermayeyi ülkemize getirmek için kullanmalıyız. Sizin yardımlarınıza ihtiyacımız var. Bizim yüzde 7'nin altına düşmeyen hatta çift haneli rakamlara giden büyüme oranlarına gitmemiz gerekiyor. Bunu beraber yapacağız.

2 KAT DAHA BÜYÜMEYE İHTİYACIMIZ VAR
Ülkemiz 16 yılda 3.5 kat büyütmeyi başardık. Dünyanın 10 ekonomisi arasına girmek için 2 kat daha büyümeye ihtiyacımız var.

25 HAZİRAN'DAN İTİBAREN MEYDANA ÇIKACAĞIZ
Yeni yönetim sistemimiz bu bakımdan çok önemli. Kararları daha hızlı alabileceğimiz araçlara sahip olacağız. İnşallah 25 Haziran'dan itibaren hazırlıklarımızla meydana çıkacağız. Aldığımız ve alacağımız tedbirler ile o karamsarlık havasını dağıtacak ve yolumuza devam edeceğiz.

 

YORUMLAR