14.05.2018 19:40
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Tüm dünya ülkeleri ortak ses olmalı

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Kudüs'ü İsrail'e başkent yapmaya kalkmanın iki devletli çözümü reddetmek ve barış için kurulan masaya tekme atmak anlamına geldiğini vurgulayarak, dünyanın iyiliği ve huzuru için tüm ülkelerin ortak ses olması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze  sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlilerin şehit edilmesini  değerlendirdi.

Yaşamını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileyen  Çavuşoğlu, "ellerinde bayraklarla barışçıl gösteri yapan masumlara işgal uğruna,  tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen vahşi saldırıları" kınadığını  vurguladı.

Çavuşoğlu, "Defalarca ifade ettiğim gibi Kudüs'ü İsrail'e başkent  yapmaya kalkmak, iki devletli çözümü reddetmek barış için kurulan masaya tekme  atmaktır. ABD'nin elçiliğini taşımakta ısrar etmesi, yaşanan olaylardan da  görüldüğü gibi bölgede çok büyük bir provokasyon hamlesidir." ifadelerini  kullandı.

"TÜM İNSANLIĞI HEDEF ALAN BİR KARAR"

Kudüs'ün herhangi bir şehir olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, şöyle  devam etti:

"Peygamberlerin ayak izlerini barındıran, İslam'ın ilk kıblesi Kudüs'ü  Kudüs yapan değerlere düşmanlık gütmek hiç kimsenin haddine değildir. Bu talihsiz  girişim sadece Filistin ya da Müslümanları değil, Kudüs'ün kutsiyetine inanan tüm  insanlığı hedef alan bir karardır. Bu zamanda 'İsrail'e hizmetkarlık' anlamına  gelen bu adımı atmak, dünyada barışı istememektir. Adeta 'Kudüs'te biraz yakıp  yıkalım' denilerek, kan ve vahşete yatırım yapılmıştır."

Çavuşoğlu, inşa ve yaşatma üzerine kurulu,  kötülüğe karşı iyiliği  yayan bir medeniyetin mensupları olduklarını ve Kudüs'e saplanan hançeri asla  müsamaha ile karşılayamayacaklarını dile getirdi.

"BM KARARLARINA AYKIRI KARARI REDDEDİYORUZ"

İnsanı insan yapan vasıfların başında gelen merhametin kaybedilmesi  durumunda dünyada yaşamanın çok zorlaşacağını belirten Çavuşoğlu, şunları  kaydetti:

"Tüm İslam aleminin yanı sıra çatışma istemeyen tüm kesimlerin umudu  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi, 'Hukuku  çiğneyen BM kararlarına aykırı kararı reddediyoruz.' Birleşmiş Milletler Genel  Kurulunda ABD'nin Kudüs kararına karşı 128 ülke net tavır  koymuştur.

Tehditle sadece 9 ülkenin desteğini alabilen bu girişimde ısrarcı  olanlar, dünyaya meydan okumaktadır. Dünya, kendilerini üstün sayanlardan çok  daha büyüktür. Dünya 5'ten büyüktür. Bu açıdan tüm dünyayı Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türkiye'nin sözüne kulak vermeye davet ediyorum.  Dünyanın iyiliği ve huzuru için, tüm dünya ülkeleri ortak ses olmalıdır."

YORUMLAR