26.06.2014 16:22
Suriye plakalı araçtan cephanelik çıktı

Şanlıurfa'da bomba yüklü araçta yapılan aramanın ardından ilk açıklama yapıldı. Patlayıcının 5 kilo TNT olduğu açıklandı!

ŞANLIURFA'da yol denetimi sırasında durdurulan Suriye plakalı otomobilin bagajındaki patlıyıcının TNT olduğu tespit edildi. Bomba uzmanları, fünye ile patlayıcıyı etkisiz hale getirirken olayla ilgili Harran Üniversitesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan İsmail İ., gözaltına alındı. Ayakkabı kutularında bulunan TNT'lerin ağırlığının 5 kilo olduğu saptandı. Patlayıcılar, Terörle Mücadale Şube Müdürlüğü'ndeki incelenmesinin ardından detaylı inceleme için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'na gönderildi.
BOMBA UZMANLARI GELDİ

Şanlıurfa- Mardin karayolundaki Köylü Kent Sitesi yakınlarında uzun süreden bu yana denetim noktası oluşturan Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri saat 01.30 sıralarında Suriye plakalı otomobili durdurarak arama yaptı. Aracın bagajındaki tahrip gücü yüksek olduğu belirtilen patlayıcı ile uzaktan kumandalı düzenek bulundu. Alama geçen polis çevrede önlem alırken, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve bomba uzmanları geldi.
ŞOFÖR ÜNİVERSİTE ÇALIŞANI ÇIKTI
Bomba imha uzmanları fünye ile müdahale ederek patlayıcıyı etkisiz hale getirirken, gözaltına alınan İsmail İ.'nin, Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Barınağı'nda güvenlik görevlisi olduğu Suriye plakalı otomobille durduulduğu sırada nöbette olması gerektiği belirlendi. Polisin hem gözaltına alınan İsmail İ.'nin hem de kentte Suriyeli bazı kişilerin kaldıkları evlere baskın yaptı. Sabıkası bulunmayan ve sorgusu süren İsmail İ.'nin otomobili Suriyeli bir tanıdığından aldığını, bagajın içerisinde ne olduğunu bilmediğini öne sürdüğü öğrenildi. 

YORUMLAR