19.06.2017 20:28
FETÖ'den 31 avukata tutuklama talebi

FETÖ'nün avukat yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 45 avukattan 31'i, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanması, 11'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün avukat yapılanmasına  yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri  tamamlanan 45 şüpheli avukatın savcılık işlemleri sona erdi.
 
Soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili Hasan Yılmaz, örgütün şifreli  haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen 31 şüpheli avukatı,  ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmaları talebiyle hakimliğe  sevk etti. Şüphelilerden 11'i de adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest  bırakılmaları istemiyle hakimliğe gönderildi. Savcılık, gözaltına alınan diğer 3 şüphelinin ise serbest bırakılmasını kararlaştırdı.
 
Bu arada, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilenler arasında,  meslekten ihraç edilen firari eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret  Seçen'in kardeşi Faruk Seçen de bulunuyor.

"Gülen'in talimatıyla avukatlık büroları kuruldu"

Savcılığın şüphelilere ilişkin sevk yazısında, FETÖ ve eylemlerine yer  verilerek, örgütün avukatlık yapılanması anlatıldı. Sevk yazısında, örgüt  üyelerinin tüm yargısal birimleri ele geçirmeyi hedefledikleri aktarılarak,  ''Yargının temel ayaklarından olan avukatlık kurumunun da örgütsel amaçlar  doğrultusunda yapılandırıldığı, şüpheli Fetullah Gülen'in emir ve talimatlarını  yerine getirmek amacı ile avukatlık bürolarının kurulduğu, bu avukatlık büroları  vasıtası ile yargılama dosyalarına ve yargılama yapan hakim ve savcılara  erişilerek yargılama süreçlerine etki edildiği'' vurgulandı.
 
Sevk yazısında, örgütlü yapılanmaya dahil olan avukatların, avukatlık  mesleği görünümü altında örgütsel talimatları yerine getirirken, diğer örgüt  üyesi olan kamu görevlileri ya da sivil kişileri organize bir şekilde temsil  ettikleri belirtilerek, temsil ederken de avukatlık görevinin vakar ve  haysiyetine uymayacak şekilde gösteri, basın açıklaması eylemleri yanında, kolluk  birimleri ve yargılama yapan hakim ve savcıları baskılama amaçlı eylem ve  söylemlerde bulundukları kaydedildi.
 
Tüm şüphelilerin "ByLock" kullanıcısı olduğu bilgisi verilen sevk  yazısında, şüphelilerin örgüt talimatı doğrultusunda Bank Asya'da hesap açtıkları  veya var olan hesaplarına yüklü miktarda para aktardıklarına işaret edildi.

40 şüphelinin emniyetteki işlemleri 

Ayrıca, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 40 şüpheli avukatın  emniyetteki işlemleri de devam ediyor.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde,  terör örgütü FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddia  edilen 189 avukat hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçundan gözaltı kararı  verilmiş, İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda şüphelilerden 85'i  yakalanmıştı.

FETÖ'nün para transferi ortaya çıkarıldı FETÖ'nün para transferi ortaya çıkarıldı Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mali yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, dernek ve turizm şirketleri üzerinden, örgütün yurt dışı kurumlarına para aktardıkları, 2003-2010 arasında ise 7 bin kişinin Türkiye gezilerini finanse ettikleri iddia edilen 34 şüpheliye yönelik fezleke hazırlandı.

FETÖ şüphelilerinin eşleri Yunanistan'a kaçacaktı FETÖ şüphelilerinin eşleri Yunanistan'a kaçacaktı Edirne'nin İpsala ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü şüphelilerinin eşleri, yasa dışı yollardan Yunanistan'a kaçmak isterken yakalandı.

YORUMLAR