16.06.2017 15:52
Kiralık araçla yakıt tasarrufu yapmak

Ülkemizdeki yakıt fiyatları ortada. En pahalı yakıtı kullanan ülkeyiz. Ancak buna rağmen araç kiralama rakamları oldukça yüksek. Bu durum millet olarak konfora daha çok önem verdiğimizin bir göstergesidir.

Ancak araç kiraladıktan sonra sürüşümüzde dikkat edeceğimiz birkaç ufak şeylerle yakıt tasarrufu yapmamız mümkün olabilir. Böylece olduğundan daha az yakıt tüketerek daha fazla yol alabiliriz.

Araç kiralarken dikkat edeceğiniz hususlar arasında aracın ne kadar yaktığı da olmalıdır. Bu tür bilgilerin hepsini detaylıca gösteren ve karşılaştırma yapma imkanı sunan Vivi online araç kiralama sitesini araç kiralama ihtiyacınız için kullanabilirsiniz. Vivi.com.tr Genel Müdürü İbrahim Yılmaz açıklıyor.

Yakıt tasarrufu yapmanın yolları

1. Öncelikle hızdan uzak durmak gerekir. Çok hızlı araç kullanmak hem tehlikelidir hem de yakıtı olduğundan çok daha fazla harcamak demektir. Gaz pedalını bir pamuk edasıyla basmak gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın.

2. Kiraladığınız aracı aldıktan sonra lastik basınçlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer dengeli değilse mutlaka müdahale etmelisiniz. Böylece daha az yakıt harcayarak daha fazla yol kat edebilirsiniz.

3. Herhangi bir noktada durduğunuzda aracı kapatmalısınız. Böylece yakıtınızı daha az harcamış olursunuz. Tabi bunu kısa süre bekleyeceğiniz yerlerde yapmanıza gerek yoktur.

4. Aracı aynı devirde uzun süre kullanmak da yakıt tasarrufu için olumsuz bir durumdur. Dolayısıyla vites değişikliklerini dengeli bir şekilde yapmalısınız. Ani kalkış ve ani durmaları da yapmamalısınız.

5. Aracın hava filtresinin düzenli şekilde temizlenmemesi de yakıt tasarrufunu engeller. Aracı kiraladığınız firmanın bu konuda nasıl bir tavrı olduğunu öğrenebilirsiniz. Hiç bakım yapılmayan araçlarda muhtemelen araç hava filtresi kirli olacaktır.

6. Bayır aşağıya giderken yapılan en büyük hatalardan birisi, vitesi boşa almaktır. Bu hem tehlikeli hem de yakıt tasarrufu açısından fayda sağlamaz. Bunun yerine viteste inip, gaz pedalından ayağı çekmek en iyi yöntemdir.

7. Araca çok fazla yük yüklemeyin.

İyi bir araçla harika bir yolculuk yapabilirsiniz. Uygun fiyata araç kiralamak için Vivi online araç kiralama sitesinden karşılaştırmalı olarak seçiminizi yapabilirsiniz. İstediğiniz yerden alacağınız araçla gezmek istediğiniz şehirde özgürce dolaşabilir ve tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Yılmaz uyarıyor, kiralama yapmadan önce gideceğiniz kilometre hesabınızı yaparak araç kiralayın. Aksi halde ucuz diye kiraladığınız benzinli araba size çok daha pahalıya patlayabilir. Ayrıca araç kiralarken kilometre sınırlamalarını dikkate alın. vivi.com.tr de bu bilgiler araç ekranında yer alsada, çoğu sitede bu bilgiler küçük yazılarla arka sayfada kalıyor maalesef. İyi yolculuklar...

Kaynak: vivi.com.tr

YORUMLAR