09.08.2018 11:18
İmar Barışı Nedir Nasıl Başvurulur? Sondakika İmar Barışı Haberleri Kimler Başvurmalı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İmar Barışı nedir, kimler faydalanacak? vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İmar Barışı başvuruları, 31 Ekim 2018'de sona ererken, Yapı Kayıt Belgesi bedeli ise en geç 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Peki imar barışı nedir, son başvuru ne zaman ve nasıl başvurulur? İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösterildi. Bu yüzden İmar Barışı hesaplama ve İmar Barışı başvurusu nereye yapılır? merak ediliyor.

İmar Barışı nedir, kimler faydalanacak? vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İmar Barışı başvuruları, 31 Ekim 2018'de sona ererken, Yapı Kayıt Belgesi bedeli ise en geç 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Peki imar barışı nedir, son başvuru ne zaman ve nasıl başvurulur? İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösterildi. Bu yüzden İmar Barışı hesaplama ve İmar Barışı başvurusu nereye yapılır? merak ediliyor.

Son dakika haberi: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İmar Barışı'ndaki son rakamları açıkladı. Bakan Murat Kurum, "İmar Barışı'na 3 milyon 780 bin vatandaşımız müracaat etmiş, 1 milyar 350 milyon lira para ödenmiştir." dedi.

İMAR BARIŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLA

İmar Barışı Nedir?

İmara aykırılıkları olan yapılar bu aykırılıklardan arınıp imar barışı sayesinde oluşan anlaşmazlığı giderecek şekilde imar barışı imkanı getirecektir. İmar affı yasasında faydalanmak ve başvuruda bulunmak için gerekli evrakların toplanıp harç ücretinin yatırılması durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilecek. İmar affı ve Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara daha önceden verilen yıkım kararları ile henüz ödenmemiş para cezaları iptal edilecek.

Yapı kayıt belgesi ne işe yarar;

Yapı kayıt belgesi binayı artık yıkılana kadar yasal hale getirmiş oluyor. Bu belge ile eski ise kentsel dönüşme girene kadar, yeni yapılmışsa binanın ömrü kadar, hiçbir şekilde binadan kaynaklı imar cezası ve imar kirliliği gibi cezalar verilmeyecek.

Yapı Kayıt Belgesi başvurularında arsa rayiç bedelinin ve bina yapım maliyetinin toplamının konutlar için %3'ü ticariler için %5'i kadar harç bedeli ödenecektir.

Kat mülkiyetine geçebilmek için aynı bedel tekrar ödenecektir.

İmar Barışı uygulamasından kat mülkiyetine geçerek faydalanmak için arsa maliklerinin tamamının muvaffakatı gerekmektedir.

İmar Barışına Başvuru Ne Zaman Yapılacak

İmar barışı başvuruları 8 Haziran’dan itibaren resmen başladı.

İmar barışı başvuruları 31 Ekime’e kadar devam edecek. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor.

Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

İMAR BARIŞINDAN HANGİ YAPILAR FAYDALANACAK?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar imar barışı kapsamındadır. Sadece Boğaziçi Sahil Şeridi ve öngörüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımada'nın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alan'da belirlenen yerler bu kapsam dışındadır. Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez..

İMAR BARIŞI KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Ziraat, Vakıf ve Halkbank, Yapı Kayıt Belgesi alacaklar için faiz oranlarını indirdi. 20 bin liraya kadar olan kredide 60 ay vade için faiz yüzde 1.33 olarak belirlendi. Başvurular 6 Ağustos’ta başladı.

Başvuru süreci 31 Ekim'de sona erecek İmar Barışı uygulamasından daha fazla vatandaşın faydalanmasını sağlamak amacıyla bakanlık ile ortak çalışma yürüten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın, Yapı Kayıt Belgesi alacaklar için kredi faiz oranlarında indirime gittiği bildirilen açıklamada, üç bankanın hazırladığı İmar Barışı Kredisi'nin 6 Ağustos'tan itibaren başvuru sahiplerinin kullanımına sunulacağı aktarıldı. Açıklamada, krediden yararlanmak isteyenlerin başvurularını 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapabilecekleri ifade edildi.

60 AYA FAİZ % 1.33

BAŞVURU sahiplerinin, İmar Barışı'na konu tahakkuk tutarları kadar finansman ihtiyaçlarını 60 aya kadar vade seçenekleriyle 1.33'den başlayan faiz oranlarıyla kredi alarak karşılayabileceği kaydedildi. Üç banka tarafından 60 ay vadeli kredilerde 20 bin liraya kadar aylık faiz oranı 1.33, 20 bin ile 100 bin lira arasında aylık faiz oranı 1.48, 100 bin lira ve üstünde ise aylık faiz oranı 1.65 olarak belirlendi

İMAR BARIŞINDA SON DURUM NE?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında bugüne kadar 2,5 milyonu aşkın başvuru yapıldığını, 133 bin 64 yapı için "Yapı Kayıt Belgesi" verildiğini ve 650 milyon liradan fazla bedelin toplandığını bildirdi.

Başvuruların başladığı 8 Haziran'dan itibaren, İmar Barışı düzenlemesiyle ilgili süreci yakından izlediklerini belirten Bakan Kurum, "Bu süreçte Bakanlık olarak vatandaşlarımızın yıllardır yaşadığı imar ve iskan sorunlarını çözmeye devam ediyoruz. Yapılarında sorunsuzca oturmak için zaman kaybetmeden Yapı Kayıt Belgesi'ni almak isteyen vatandaşlarımızın bu ilgisi her gün artarak, rekor bir düzeye ulaştı. Buna göre, İmar Barışı'nda başvuru sayısı bir ay gibi kısa bir sürede 2,5 milyonu aştı. 2 milyon 614 bin 570'e ulaşan bu başvurulardan 2 milyon 340 bin 450'sini konut, 223 bin 428'ini ticari, 50 bin 611'ini tarımsal yapılar ile 81'ini de güneş enerjisi santralleri oluşturdu." ifadelerini kullandı.

Yapı Kayıt Belgesi'nin, başvuru yapılması ve bedelin ödenmesinin ardından e-Devlet üzerinden alınabildiğine işaret eden Murat Kurum, "İmar Barışı kapsamında bugüne kadar vatandaşlarımızın 133 bin 64 yapısına Yapı Kayıt Belgesi verildi." ifadesini kullandı.

Yapı Kayıt Belgesi için yaklaşık 660 milyon lira toplandı

Yapının bulunduğu arsanın değeri ile yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak belirlenen Yapı Kayıt Belgesi bedeline ilişkin de toplam rakamları açıklayan Kurum, "Şu ana kadar yapı sahiplerince 133 bin 64 yapı için 659 milyon 506 bin 741 liralık Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplara aktarıldı. Bakanlık olarak bu kaynağı vatandaşlarımız için en verimli şekilde kullanacağız." değerlendirmesini yaptı.

En çok başvuru İstanbul, İzmir ve Konya'dan

Bakan Kurum, İmar Barışı düzenlenmesine en çok başvuru yapılan illerle ilgili de şu bilgileri verdi:

"İmar Barışı'na en çok ilgi İstanbul, İzmir ve Konya'dan geldi. Bu kapsamda İstanbul 484 bin 875, İzmir 242 bin 604, Konya 156 bin 613 başvuru sayısıyla ilk 3'te yer aldı. Bu illeri sırasıyla Kocaeli 124 bin 639, Bursa 123 bin 39, Ankara 93 bin 344, Gaziantep 76 bin 605, Hatay 71 bin 738 ve Antalya 70 bin 739 başvuru ile takip etti. Başvuruları 31 Ekim'e kadar almaya devam edeceğiz."

YORUMLAR
TURGAY GÜLTEKİN
DAİREYİ DÜKKANA ÇEVİRDİM KONUT TAPULU BUNU TİCARİYE ÇEVİREBİLİRMİYİM
225 gün önce