19.06.2017 18:58
Katar'ın restine karşılık veren BAE: Ambargo yıllarca sürebilir

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş, bazı Arap ülkelerinin Doha'ya yönelik tecritinin yıllarca sürebileceğini açıkladı.

Katar'ın "ambargo bitmeden Körfez ülkeleri ile masaya oturmayız" açıklamasına ilk tepki Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldi.

"KATAR POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ"

Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş, Fransa'nın başkenti Paris'te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Katar'ın dış politikasını değiştirmemesi durumunda bazı Arap ülkelerinin Doha'ya uyguladığı tecritin uzun yıllar sürebileceğine işaret ederken, Kuveyt'in ara buluculuk girişiminin faydalı olabileceğini belirtti.

KATAR'I SUÇLADI

Bakan Karkaş, "Kuveyt'in ara buluculuğu yararlı olabilir. Katar bunun yeni bir durum olduğunu ve tecritin yıllarca sürebileceğini anlayacak. Onlar siyasi rolleri ve yoldan çıkmış görüşleri yüzünden tecrit edilmek istiyorlarsa, bırakalım tecrit edilsinler. Onlar hala öfke ve inkar halindeler." ifadesini kullandı.
Bazı Arap ülkeleri için en önemli endişe kaynağının, Doha'nın bölgede El-Kaide, Müslüman Kardeşler, Filistinli Hamas grubu ve diğer gruplarla ilişkileri olduğunu kaydeden Karkaş, Arap ülkelerinin Katar'a yönelik hazırladıkları şikayet listesinin birkaç gün içinde tamamlanacağını söyledi.

"TÜRKİYE DENGE KURMAYA ÇALIŞIYOR"

Türkiye'nin Katar konusunda izlediği politikaya da değinen Karkaş, " Türkiye kendi ideolojik görüşleri ve ulusal çıkarları arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Onların anlayışlı davranmalarını, bizim ne yaptığımızı ve bunun da onların çıkarına olduğunu anlamalarını bekliyoruz." dedi.

Katar'dan son dakika açıklaması: Pazarlık masasına oturmayız Katar'dan son dakika açıklaması: Pazarlık masasına oturmayız Katar Dışişleri Başkanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman al-Thani, kendilerine yönelik yaptırımlar kaldırılmadan Körfez ülkeleriyle masaya oturmayacaklarını açıkladı.

Türk askeri Katar'da Türk askeri Katar'da Türk askeri birliklerinden ilk grup Katar ordusu ile birlikte tatbikat yapmak üzere Katar'a gitti. İlk tatbikat Tarık Bin Ziyad askeri üssünde.

YORUMLAR